FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - CSIKSZEREDA

VIDEO + FOTO Victorie cu iz Politic! Dinamo rezolvă puzzle-ul ciucan, 95% va fi în Superligă și de la anul!

Articol de , , , - Publicat luni, 20 mai 2024 21:54 / Actualizat marti, 21 mai 2024 02:38

Dinamo a câștigat cu Csikszereda, scor 2-0, în turul barajului de menținere/promovare în Superliga, grație lui Dennis Politic. „Dubla” extremei de 24 de ani a spulberat dubiile, doar o dramă îi mai poate pune cu botul pe labe pe dinamoviști. Returul are loc pe 27 mai.

Cronica „barajului” Dinamo - Csikszereda, scrisă de Remus Dinu de pe Arena Națională » Victorie cu iz Politic! „Câinii” rezolvă puzzle-ul ciucan, 95% vor fi în Superligă și de la anul!

Pentru al treilea an la rând într-un baraj decisiv, o tradiție ce tinde să devină enervant de repetitivă pentru „câini”, dinamoviștii din tribune si-au depășit, vocal și numeric, condiția ce i-a însoțit pe durata sezonului.

Față în față cu primejdia - o nouă retrogradare dezonorantă în Liga 2 - Dinamo a mobilizat, doar ea știe cum, peste 30.000 oameni la Arenă pentru un blind date cu locul 6 din liga secundă, o ciocnire pe care nici cei mai excentrici scenariști n-o vedeau posibilă la începutul sezonului.

Dinamo - Csikszereda / foto Cristi Preda (GSP)
+4 FOTO

Răniți, nu și îngenuncheați, roș-albii au găsit motivația de a-și mai coagula o dată timpul, glasurile și energiile pentru clubul care an de an le dă doar motive de neliniști și angoase. În stadion, bătălia-i tranșată de la încălzire, contează, totuși, ce va fi pe gazon.

Barajul nu merge de două ori la apă?!

Dinamoviștii au început cu toate pânzele sus duelul cu ciucanii, amintindu-și, cel mai probabil, de felul în care au luat-o pe sus pe FC Argeș la barajul trecut. Doar că norocul absolut de astă-vară s-a încăpățânat să nu nu le mai zâmbească la fel de ademenitor, „câinii” consumându-și resursele și nervii pe câteva ocazii milimetric irosite. Tonul l-a dat Politic, dar Gyenge a scos in-extremis.

Imediat, titularul de ocazie Ricci Grigore, cel care a mai prins o retrogradare și câteva drame cu echipa, a fost blocat magistral de același goalkeeper în zi de grație al harghitenilor. Csikzereda, mai degrabă pe nicăieri, și-a arătat lipsurile, a încercat marea cu sarea pe contraatac, dar Golubovic a fost de fiecare dată în priză la șuturile vlăguite, cu indulgență spus, ale oaspeților.

Note GSP în Dinamo - Csikszereda 2-0 » Dennis Politic și restul lumii!
Dinamo - Csikszereda 2-0

Bară și iluzii

Marile ocazii au continuat să se înlănțuie amenințător tot pe glia ciucanilor. Bulgarul Milanov a fost cel mai aproape de gol, a nimerit bara la șutul înșelător din minutul 16. Oftat prelung din tribune, dar atât.

Zece minute mai târziu, stadionul a mai tresărit o dată, de data aceasta la șansa lui Pavicic, reluare cu capul puțin alături. Și cam aici s-a oprit tăvălugul dinamovist., un scenariu pe care l-am mai văzut, nu-i așa?, pe durata sezonului.

„Strangulați” până atunci, fotbaliștii lui Ilyes au strâns rândurile, au lăsat tracul în spate și au început să fie ceva mai combinativi. Suficient cât să țină în frâu entuziasmul tot mai plăpând al bucureștenilor. Fără idei și tot mai nehotărâți, dinamoviștii au încheiat orbecăind repriza, decibelii împuținându-se și ei. Suspans mutat spre a doua parte.

Dennis pericol public!

Probabil că Zeljko Kopic a găsit discursul câștigător la cabine, căci Dinamo și-a recăpătat tonusul la reluare. Nu doar tonusul, ci și inspirația! Trecuse un minut din repriza secundă și „câinii” le-au dat, în sfârșit, motive de satisfacție suporterilor. Gol pe filieră românească: centrare Ahmed Bani, reluare de atacant Dennis Politic. Gol și o „explozie” de nedescris în peluză! Începutul ideal de repriză și frânghia aruncată peste bord: salvarea e tot mai aproape!

Dinamo și-a reîmprospătat suflul pierdut și n-a lăsat-o în niciun moment pe Csikszereda să preia în vreun fel controlul. Abdallah, nu neapărat în cea mai bună dispoziție, a trecut pe lângă 2-0 în minutul 59, ciucanii erau tot mai rătutiți, pierduți în spațiu, semn că miza a fost, totuși, prea copleșitoare pentru multinaționala lui Ilyes. Pe lângă care și corabia fisurată a lui Kopic pare echipă!

Tot mai prezenți în careul oaspeților, roș-albii au încheiat socotelile în minutul 73, gratie aceluiași Dennis Politic. Extremei i-a luat aproape un sezon să demonstreze de ce a fost cândva în atenția echipelor din Premier League, dar fanilor nici că le pasă asta: trei adversari scoși din joc, șut necruțător în vinclu și liber la petrecere!

Dinamo a fost ocrotită la cea mai importantă a ocaziei a harghitenilor, a evitat emoțiile inutile și a terminat partida purtată pe brațe de peluză, care a sărbătorit iarăși succesul ca pe-o realizare nemaivăzută. „Câinii”-s aproape salvați, returul de la Miercurea Ciuc ar trebui să fie o formalitate.

FINAL. Dinamo - Csikszereda 2-0

• A marcat: Politic '46, '73
  • 31.123 de spectatori asistă la meci, număr oficial

Min. 83: Csikszereda încearcă să lovească pe contraatac, dar ciucanii sunt prea individualiști și nu se apropie periculos de poarta lui Golubovic
Min. 75: Ocazie mare pentru Csikszereda, șutul jucătorului de la Miercurea Ciuc a trecut puțin peste poarta lui Golubovic
Min. 73: Gol superb marcat de Denis Politic. El a driblat 3 adversari, apoi a trimis cu stângul în vinclu. Claudiu Niculescu, aflat la oficială, a fost impresionat, reacția lui fiind surprinsă de camerele TV
Min. 65: Peluza Sud, care stă la Tribuna 2, a afișat un mesaj special: „Mii de km făcuți, sute de nopți nedormite, zeci de certuri acasă, n-aș da pe nimic viața mea frumoasă”

Min. 64: Ocazie mare pentru Bani, care a tras peste poartă din 6 metri

VIDEO. Erupție de bucurie în tribune după golul marcat de Dennis Politic

• min. 46: GOOL DINAMO! Bani centrează lung, pe bara a doua, unde Politic vine și înscrie cu capul. Gol înscris la numai 20 de secunde de la reluarea meciului.
+4 FOTO

Pauză pe Arena Națională
Min. 45: Atmosferă superbă pe Arena Națională
Min. 27: Pavicic, ocazie imensă. A trimis puțin alături, cu capul, după centrarea lui Amzăr
Min. 26: După un start furtunos, meciul s-a echilibrat
Min. 16: Bară pentru Dinamo. Milanov a trimis cu stângul din afara careului, dar balonul a lovit stâlpul din dreapta și a ieșit afară
Min. 12: O altă ocazie mare pentru gazde. Din cornerul care a urmat, Grigore a trimis cu capul, dar portarul ciucanilor a scos de pe linia porții.
Min. 11: Ocazie uriașă a lui Dinamo. Politic a ratat singur cu portarul.
Min. 9: Prima ocazie a lui Dinamo, șutul lui Politic de la distanță a fost respins în corner.
Min. 5: Suporterii de la tribuna 2 au venit cu un mesaj special: „Faceți Dinamo mare din nou!”

Min. 3: Atmosferă de senzație, tot stadionul cântă pentru Dinamo
Min. 1: A început meciul

VIDEO. Show făcut de fanii lui Dinamo

Dinamo - Csikszereda, echipe de start:

Dinamo: Golubovic - Moura, R. Grigore, Homawoo, Amzăr - Milanov, Gnahore, Pavicic - Bani, Abdallah, Politic
Rezerve: Railean, Gregorio, Iglesias, Ilic, Bordușanu, P. Neagu, Al. Irimia, N. Roșu, C. Costin
Antrenor: Zeljko Kopic

• Ahmed Bani e surpriza lui Kopic pentru turul cu Csikszereda. Gregorio, titularul obișnuit, e doar pe bancă.

Csikszereda: Gyenge - Nagy, Keleman, Csuros, Apro - Veres, Soufiane - Szondi, Babati, Gal-Andrezly - Jelena
Rezerve: Karacsony, Gheralis, Makrai, Bakos, Pinter, Bloj, Balogh, Gergely,Vita
Antrenor: Robert Ilyes

Stadion: Arena Națională
Arbitru: Rareș Vidican (Satu Mare). Asistenți: Marius Marica (Bistrița), Daniel Mitruți (Craiova)
Arbitru VAR: Sebastian Colțescu (București). Asistent VAR: Alexandru Vodă (Alba Iulia)

UPDATE. Csikszereda e susținută de 80 de fani

Csikszereda e susținută de aproximativ 80 de fani veniți de la Miercurea Ciuc, printre ei și juniori ai academiei ciucanilor.

UPDATE. 30.000 de fani cu 5 minute înainte de startul meciului

UPDATE. Peluza Cătălin Hîldan, aproape plină

Cu 5 minute înainte de startul meciului, pe Arena Națională sunt aproximativ 25.000 de suporteri. Sunt așteptați 35.000 de oameni pe cel mai mare stadion al țării.

UPDATE. Ioan Andone, la poze cu suporterii

Ioan Andone a ajuns la stadion cu 10 minute înainte de startul partidei și a făcut poze cu suporterii prezenți pe scările Arenei Naționalei.

UPDATE. Voicu și Gătăianțu au venit la meci

UPDATE. Sub 10.000 de fani pe stadion cu 35 de minute înainte de start

Dinamoviștii din stadion și-au încălzit corzile vocale pe ritmurile melodiei adoptate anul acesta la meciurile de acasă, Perspektiva. Cu 35 de minute înainte de startul partidei, în stadion sunt aproximativ 9.000 de spectator

UPDATE. Xavi Pascual, antrenorul echipei de handbal, a venit la meci

UPDATE Video. Laszlo Balint a venit la meci: „Dinamo e favorită”

UPDATE VIDEO. Suporterii lui Dinamo au ajuns la Arena Națională

Se animă atmosfera pe Arena Națională. Mii de suporteri dinamoviști se îndreaptă spre căile de acces.

UPDATE. Dinamoviștii, întâmpinați de un mic suporter la stadion

Sosirea dinamoviștilor la stadion / FOTO: Carmen Dumitru (Gazeta Sporturilor)
Un puști dinamovist a simțit că Dennis Politic va reuși o dublă în meciul cu Csikszerda / Captură GSP Video
+14 FOTO

Cu o oarecare întârziere, autocarul lui Dinamo a ajuns la stadion la 18:50, cu doar o oră și 10 minute înainte de startul partidei. “Câinii” lui Kopic au fost întâmpinați de o mână de suporteri. Fanii s-au angajat în discuții cu jucătorii, titularul Ricardo Grigore fiind îmbărbătat vocal de fani: “Grigorașule, tată, ai grijă, te rog eu!”

Un mic susținător de-ai roș-albilor, în vârstă de doar câțiva anișori si îmbrăcat într-un trening cu Manchester United, i-a întâmpinat pe jucatori fix când coborau din autocar. “Am visat că batem la două goluri”, le-a soptit micuțul idolilor săi.

UPDATE. Portarul care a retrogradat cu Dinamo în 2022 a venit la meci

Le poartă ghinion? A sosit la stadion un oaspete surpriză, Mihai Eșanu, omul care a greșit în barajul cu U Cluj din 2022. Cu o mână ruptă, bandajat, aspect care nu l-a împiedicat să-și conducă autovehiculul, goalkeeperul n-a stat la discuții cu presa, a demarat în viteză spre parcarea subterană a stadionului.

UPDATE. Csikszereda a ajuns la stadion

Autocarul ciucanilor e primul care a ajuns la stadion. Băieții lui Ilyes păreau extrem de conectați la miza meciului. Liniște și pace: nici strop de ostilitate din partea puținilor dinamoviști strânși în această zonă.

+14 FOTO

UPDATE. Primii fani au ajuns la Arena Națională

Porțile de acces se deschid la ora 18:00. Până atunci, puținii dinamoviști sosiți în zonă fie-și fac “plinul” la shaormeria de lângă intrarea Basarabiei, fie așteaptă cuminți deschiderea porților. Ca fapt divers, patrule de poliție și jandarmi au intrat și au ieșit, cu sirenele pornite, pe la această poartă, meciul fiind considerat unul cu grad ridicat de risc.

UPDATE. Primele informații de la stadion

Cu două ore și jumătate înaintea meciului decisiv pentru Dinamo, echipa Gazetei a ajuns la Arena Națională. E liniște deocamdată la intrarea în stadion, perturbată doar de bișnițarii care-și fac veacul în apropierea intrării de pe Bulevardul Basarabiei. Un reporter GSP l-a abordat pe unul dintre speculanți, care a prezentat prețurile cu care-și pune la bătaie tichetele.

70 lei la Tribuna a II-a, inel III, și 50 lei la peluză. “Scoruri” vizibil umflate față de valoarea inițială cu care bilete au fost scoase la vânzare. 30 lei costă în mod normal un bilet la inelul superior al tribunei, în timp ce prețul unui tichet în peluză a fost de 20 RON. Interesant e că respectivul comerciant ambulant s-a arătat dispus să facă o reducere pentru reporterul GSP: 40 lei în loc de 50 în PCH.

Câte bilete s-au vândut pentru Dinamo - Csikszereda » „Câinii” anunță o deplasare masivă în Harghita: „Mergem 10.000!”
DINAMO
Csikszereda o amenință pe Dinamo: „Acesta este obiectivul nostru”
CSIKSZEREDA

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!