FOTBAL  »  LIGA 2  »  ETAPA #10

VIDEO+FOTO Unirea Dej - Hermannstadt a închis etapa cu numărul 10 din Liga 2! Rezultatele complete și clasamentul

Unirea Dej - Hermannstadt +22   FOTO
Unirea Dej - Hermannstadt

Articol de GSP - Publicat luni, 18 octombrie 2021 17:25 / Actualizat luni, 18 octombrie 2021 17:26

Etapa cu numărul 10 din Liga 2 s-a încheiat astăzi, cu remiza dintre Unirea Dej și Hermannstadt, scor 1-1. Petrolul continuă să conducă ierarhia, urmată de U Cluj și de Concordia Chiajna. Scorul etapei a fost reușit de FC Buzău, 7-0 pe terenul Brăilei.

Programul complet din Liga 2

Unirea Dej - Hermannstadt 1-1

Buhăcianu a deschis scorul pentru Hermannstadt în minutul 36, după o gafă uriașă în defensiva adversă. Burdeț a încercat să trimită mingea cu capul spre propriul portar, dar a lovit-o greșit și l-a lăsat pe vârful sibian în fața porții goale. Egalarea a venit în minutul 65, când Mircea Manole a transformat o lovitură de la 11 metri.

Unirea Dej: Răilean - Chira, Kereki, Burdeț, D. Pop, Ad. Pop, Cătinean, Militaru, Manole, Al. Pop, Cocian
Hermannstadt: Pop - Pantea, Bejan, Stoica, Issah - Baba, Sota, Petrescu - Balaure, Buhăcianu, Oroian

FC Brașov - Petrolul 0-4

Petrolul a obținut o victorie clară cu FC Brașov, 4-0, și urcă pe locul 1. Elevii lui Nae Constantin au 27 de puncte în 10 etape, cu 3 peste U Cluj.

Brașov: Mutu - Burlacu, Gherghe, Sabău, Dumbravă - Roșu, Leonte (cpt.), Constantin, Negrean - El Azzouzi, Iorga
Antrenor:  Andrei Șanta

Petrolul: Avram - Pârvulescu, Lică, Huja, Țicu (cpt.) - Cebotaru, Seto - Constantinescu, Tucaliuc, Măzărache - Jarovic
Antrenor: Nicolae Constantin

+18 FOTO

CSA Steaua - Astra 1-1

Gol cum n-a văzut Ghencea » Portarul de la CSA Steaua, umilit de un puști al Astrei cu o execuţie fabuloasă, direct din corner! „Militarii”, pas greșit

Steaua: M. Enache - Călințaru, Walace, Beța, Rob. Neacșu - Răsdan, V. Bărbulescu, Enceanu, E. Pacionel - Chipirliu, Huiban
Rezerve: Bălbărău - Bactăr, Al. Zaharia, St. Drăghici, Mihăescu, Băjenaru, Donose, Șt. Pacionel, D. Oroian
Antrenor: Daniel Oprița

Astra: Moroz - R. Zamfir, T. Giuroiu, Buliga, Riza - Banu, G. Șerban - C. Danciu, G. Dumitrașcu, Dr. Gheorghe - I. Zaharia
Rezerve: Cotolan – D. Vasilescu, Adeshina, Brăilă, Rob. Lică, Gavîrliță, A. Fatai, Al. Giuroiu Antrenor: Florin Stîngă

Dunărea Călărași - Metaloglobus 0-1

Viitorul Tg. Jiu - Unirea Constanţa 2-1

Unirea Slobozia - SSU Poli 1-0

Unirea Brăila - FC Buzău 0-7

Cristi Pustai a transformat FC Buzău în cea mai ofensivă formație din liga secundă. După scorul campionatului, 14-0 contra Unirii Constanța, buzoienii au făcut spectacol și în deplasarea cu Dacia Unirea Brăila, echipă care încă așteaptă prima victorie stagională.

Şelimbăr - Chiajna 1-0

Concordia Chiajna a suferit prima înfrângere din acest sezon, 0-1 pe terenul lui Șelimbăr, și ratează șansa de a urca pe primul loc. Riscă să cadă de pe podium, dacă Steaua sau Hermannstadt își câștigă meciurile.

Ripensia - U Cluj 0-3

Ripensia a ratat un penalty în minutul 37, prin Gorcea, apoi Universitatea Cluj a defilat. Hofmann, cu o „dublă”, și Haită au adus toate cele 3 puncte oaspeților.

Universitatea Cluj: Gorcea - Gît, Ispas, Gugu, Mitrea - Balgiu, Hora, Tescan - Hofman, Boiciuc, Haită
Antrenor: Iulian Muntean (interimar)

Ripensia Timișoara: Moșoarcă - Sturzu, Tieranu, Lalic, A. Macrițchii - V. Macrițchii, Vidrășan, Coulibaly - Piftor, Golda, Ion Mihai
Antrenor: Erik Lincar

Csikszereda - Poli Iași 3-1

Csikszereda: Gyenge - Takacs, Kelemen, Gergely, Bor - Csuros, Kovacs - Peter Gal, Jebari, Schieb - Jelena
Antrenor: Valentin Suciu

Poli Iași: Popescu - Stan, Chatziterzoglou, Plămadă, Defta - Pușcaș, Chiorean - Mărieș, Stoenac, F. Cristea - Camara
Antrenor: Costel Enache

Poli Iași a ratat prima pe „Municipalul” din Harghita: Camara, șut în portar din apropiere (20). În continuare, gazdele aveau să rezolve jocul din două faze fixe.

Mai întâi, Jelena a avut timp să preia centrarea venită de la Jebari și l-a executat pe Laurențiu Popescu din interiorul careului mic (23). 3 minute mai târziu, Attila Csuros înscria cu capul după un corner bătut scurt de Csikzereda.

În repriza a doua, Poli Iași a fost la fel de modestă. Botond Gergely a dus scorul la 3-0 în minutul 57. Poli a profitat abia pe final de relaxarea grupării din Miercurea Ciuc și a reușit golul de onoare în prelungiri, prin Jean Deretti (90+1).

În urma acestui succes, Csikszereda o egalează la puncte pe Poli Iași. Cele două formații sunt la jumătatea ierarhiei (locurile 9-10).

+1 FOTO

EXCLUSIV CSA Steaua a încercat să aducă un antrenor trecut pe la FCSB: „Totul a picat din cauza trecutului meu!”

Raritate în fotbalul românesc » Clubul care plătește salariile și primele în avans

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!