INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

I-a dat PATRU goluri Realului și iese golgheter în Spania!

Alexander Sorloth i-a înscris PATRU goluri lui Real Madrid // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat duminica, 19 mai 2024 21:32 / Actualizat duminica, 19 mai 2024 22:06

Desfășurare ULUITOARE în Villarreal - Real Madrid, scor final 4-4. Campioana Spaniei avea 4-1 la pauză, dar Alexander Sorloth (28 de ani) a egalat-o de unul singur, cu hat-trick în repriza secundă. Tot el marcase și golul „Submarinului galben” din prima parte.

Alexander Sorloth a început etapa 37 de campionat pe locul 2 în clasamentul golgheterilor din Spania, cu 19 reușite, la fel de multe precum Jude Bellingham, una sub Artem Dovbyk (Girona).

Ce a reușit norvegianul în această seară este uluitor. I-a înscris PATRU goluri Realului și este în pole-position pentru a obține Trofeul Pichichi, acordat celui mai bun marcator din campionatul Spaniei!

Ce performanță pentru Răzvan Lucescu! CAMPION cu PAOK pentru a doua oară » Haos pe gazon la final, au intrat scutierii!
Aris Salonic - PAOK Salonic

Cum a înscris Alexander Sorloth PATRU goluri în Villarreal - Real Madrid

• Minutul 39, Mosquera îi fură mingea lui Ceballos, centrează pentru Sorloth, norvegianul înscrie cu o lovitură de cap de la 11 metri, până ca Militao să apuce să-l incomodeze;
  • Minutul 48, Gerard Moreno centrează din banda dreaptă, Sorloth îl pierde pe Militao și înscrie cu o lovitură puternică de cap;
  • Minutul 52, Gerard Moreno îl lansează pe Sorloth, șutul acestuia este blocat de Militao, dar mingea îi rămâne la picioare. Sorloth îl „execută” pe Lunin cu piciorul stâng;
  • Minutul 56, Gerard Moreno îl găsește pe Sorloth în careul advers, iar acesta finalizează din prima, prinzându-l pe contre-pied pe Lunin. Și de această dată, Militao îl avea în marcaj!

Practic, un „hat-trick” de pase decisive pentru Gerard Moreno, iar Militao depășit la toate cele 4 goluri!

Pentru Real Madrid au înscris Arda Guler ('14 și '45+2), Joselu ('30) și Lucas Vazquez ('40).

Sorloth are acum 23 de goluri, două peste Dovbyk, care a înscris un gol în Valencia - Girona 1-3. În ultima etapă, Villarreal va juca în deplasare cu Osasuna, iar Girona pe teren propriu cu Granada, echipă deja retrogradată.

Sorloth a fost cumpărat de Villarreal în vara lui 2023. Spaniolii au plătit 10 milioane de euro pentru a-l aduce de la RB Leipzig.

Pe lângă Spania și Germania, Sorloth mai are în CV un campionat din top 5 ligi europene, Premier League, fiind legitimat la Crystal Palace în perioada ianuarie 2018 - septembrie 2020. Aventura lui în Anglia nu a fost un succes: un singur gol în 20 de meciuri!

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Momente fabuloase pe Anfield! » Jurgen Klopp a început să scandeze la microfon numele noului antrenor al lui Liverpool, după discursul de adio
LIVERPOOL
Manchester City e campioana Angliei pentru a patra oară la rând! Pep Guardiola a confiscat Premier League
PREMIER LEAGUE

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!