SPORTURI  »  TENIS  »  TROPHEE CLARINS

Gabriela Ruse, victorie-fulger și calificare în sferturile de finală de la Trophee Clarins

Gabriela Ruse în acțiune Foto Imago

Articol de - Publicat joi, 16 mai 2024 19:08 / Actualizat joi, 16 mai 2024 20:09

Gabriela Ruse, 26 de ani, ♦ 148 WTA, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 125 Trophee Clarins, după o victorie rapidă în fața franțuzoaicei Kristina Mladenovic, 6-1, 6-0 în 65 de minute.

La aproape o lună de la precedentul turneu disputat, cel WTA 250 de la Rouen, unde ajunsese în „sferturi”, Gabriela Ruse leagă din nou victorii în circuitul mondial.

Sportiva română a stat foarte puțin pe teren la Trophee Clarins, turneul WTA 125, în disputa din turul secund cu Kristina Mladenovic, fostă jucătoare de Top 10, care însă nu-și mai găsește forma de ani buni. Franțuzoaica, aflată acum pe poziția a 220-a în ierarhia WTA, a rezistat doar o oră și 5 minute în fața lui Gabi.

Halep, explicații a doua zi după abandonul de la Paris » A omis să lămurească ce era mai important
HALEP A ABANDONAT

„Tricolora” s-a impus cu 6-1, 6-0 într-un meci fără istoric pe tabelă, dar pe parcursul căruia au existat mai multe game-uri prelungite, ceea ce face ca scorul să fie cu adevărat drastic.

Este a treia victorie a lui Ruse contra lui Mladenovic din tot atâta dueluri directe. Românca a fost foarte sigură pe serviciu, cu procentaje superioare atât la frecvență, cât și la reușită și pe primul, și pe al doilea.

De partea cealaltă, Mladenovic a ezitat continuu, cu mingea a doua făcând doar 6 puncte din 21.

6mingi de break din 11 oportunități a valorificat Gabriela Ruse în meciul cu Kristina Mladenovic

Gabriela Ruse, sigură pe zgura de la Paris

În sferturile de finală, „tricolora” o va întâlni pe învingătoarea din meciul Alize Cornet (Fra) – Olivia Gadecki (Aus). Contra franțuzoaicei, actual număr 99 WTA, care își va încheia cariera după ediția din acest an a Roland Garros-ului, are două înfrângeri, inclusiv una pe zgură în 2023, la Madrid. Celălalt meci a fost la Indian Wells 2021, pe hard.

Cu Gadecki, 22 de ani, ocupantă a poziției 168 WTA, nu s-a întâlnit până acum.

Tot în turul secund, jucătoarea americană McCartney Kessler, care a avansat pe tablou după abandonul Simonei Halep, accidentată la genunchi, a pierdut în fața unei compatrioate. Favorita principală, Emma Navarro, 22 de ani, locul 22 WTA, a câștigat cu 6-1, 6-2 în doar 53 de minute.

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!