FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - FCU CRAIOVA 1-1

Basarab Panduru, fascinat de un jucător din FCSB - FCU Craiova: „În 2-3 ani trebuie să fie la naționala României”

Basarab Panduru +28   FOTO
Basarab Panduru

Articol de GSP - Publicat luni, 01 august 2022 00:40 / Actualizat luni, 01 august 2022 01:05

FCSB - FCU Craiova 1-1 | Basarab Panduru a rămas impresionat de jocul prestat de cele două echipe în meciul de pe Arena Națională și a ținut să-l remarce pe Ștefan Târnovanu (22 de ani), portarul roș-albaștrilor.

FCSB și FCU craiova au oferit un joc spectaculos pe Arena Națională, ambele echipe fiind axate pe faza ofensivă. Multe ocazii de ambele părți, iar acest lucru l-a entuziasmat pe Basarab Panduru.

Moment jenant în FCSB - FCU Craiova » Ce vedea arbitrul pe monitorul VAR: „Hai, că ne apucă două dimineața”
FCSB - FCU Craiova

„Am văzut ocazii, am văzut și goluri, am văzut și parade ale portarilor. Mi-a plăcut. Nu știu dacă a fost neapărat cel mai bun meci al sezonului.

A fost un meci bun. A fost și ăla, da (n.r. meciul CSU Craiova - Sepsi 2-2). Dar diferit, parcă au jucat unii o dată, ceilalți repriza a doua. Aici parcă și unii și alții și în prima repriză și în a doua.

Au avut cei de la Craiova ocazii mai mari în prima repriză, au avut și FCSB pe finalul primei reprize bara lui Coman, după care și pe finalul meciului bară, iar Coman, dar și două ocazii mari ale lui Compagno, cu capul”, a declarat Basarab Panduru la Orange Sport.

Basarab Panduru: „În următorii 2-3 ani, Târnovanu trebuie să fie portarul echipei naționale”

Panduru l-a remarcat și pe Ștefan Târnovanu (22 de ani), portarul celor de la FCSB, pentru intervențiile cruciale la marile ocazii ale lui Compagno și Bauza, și îl propune la echipa națională.

„Târnovanu, după părerea mea, dacă o ține tot așa, în următorii 2-3 ani trebuie să fie portarul echipei naționale. Are ceva, îl văd în poarta naționalei. Nu pot să-ți explic de ce, pentru că în momentul ăsta mai sunt portari interesanți și chiar spuneam că aproape toți portarii din Liga 1 sunt buni.

Portarul Craiovei U19 (n.r. - Robert Popa), care a apărat foarte bine, Aioani, Popa. Avem portari cu perspectivă, dar mi se pare că Târnovanu are ceva peste ceilalți. Scoate niște mingi grele. Șutul ăla a lui Bauza e incredibil, e greu rău. Are reflexul ăla de a apăra mingea, te scoate. Ce e greu aia scoate”, a mai precizat Panduru

FCSB - FCU Craiova 31.07.2022
+24 FOTO

Clasamentul actualizat din Liga 1

Scandal între FCU Craiova și FRF: „Ni l-au furat pe Kovacic”
fcu craiova
Becali a dezvăluit salariul lui Miculescu la FCSB + Clauză de reziliere uriașă: „Îl vând în mai puțin de doi ani”
FCSB

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!