FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - BOTOȘANI 1-0

Ovidiu Burcă jubilează după prima victorie și are un mesaj pentru fotbalistul schimbat la pauză: „Tricoul lui Dinamo e greu!”

Dinamo a învins-o pe FC Botoșani, scor 1-0, în runda cu numărul 5 din Superligă. Ovidiu Burcă, antrenorul „câinilor”, a simțit o descătușare la finalul victoriei de pe „Arcul de Triumf”. +13   FOTO

Articol de - Publicat luni, 14 august 2023 23:10 / Actualizat luni, 14 august 2023 23:15

Ovidiu Burcă e de părere că victoria a fost una meritată și așteaptă o prestație asemănătoare runda viitoare, în deplasarea de la Voluntari.

Dennis Politic, eroul din Dinamo - FC Botoșani: „Senzațională atmosfera! Știam unde am venit”
Dinamo - Botoșani 1-0

Ovidiu Burcă, după DInamo - FC Botoșani 1-0

„A fost un meci dificil contra unei echipe bune, o echipă care joacă fără niciun complex de inferioritate. Au jucători foarte buni de contraatac. Am avut un meci foarte complicat. A trebuit să atacăm, dar să pregătim momentele în care pierdem mingea.

Acum suntem fericiți, aveam nevoie de victoria asta, de încredere. Am dominat jocul, am avut posesia, am mai avute și alte ocazii. Chiar dacă a venit târziu victoria, a fost un meci pe care l-am controlat. Era multă încordare, multă tensiune.

Atmosfera este una foarte bună în vestiar. Încă nu există o ierarhie clară, suntem într-un moment de tranziție, am adus mulți jucători noi. Cei noi înțeleg momentul, cei noi știu că trebuie își aducă o contribuție în joc”, a spus Ovidiu Burcă la Orange Sport.

Burcă a lăudat prestația fundașului Josue Homawoo, aflat la debut: „A făcut un meci solid, a avut un adversar de calibru, care ataca spațiile faorte bine. La debut cred că a făcut un meci bun. Are potențial să joace și mai bine”.

+21 FOTO

Burcă l-a încurajat și pe Hakim Abdallah, atacantul schimbat la pauză: „Nu îmi place să fac analize individuale, Hakim are multe calități. Când va fi mai bine din punct de vedere fizic și când va înțelege ce vrem de la noi va fi foarte bun. E un pivot, un număr 9 clasic. Trebuie puțină răbdare, trebuie puțin timp să îi integrăm. Tricoul lui Dinamo este unul greu”.

VIDEO CU FAZA. Dennis Politic, aproape de golul sezonului în Superligă » Fază de PlayStation pe „Arcul de Triumf”

Haos în aeroport la scurt timp după plecarea lui Alibec spre Qatar » Evenimentul care a eclipsat declarațiile atacantului

Soarta lui Toni Petrea este pecetluită! Cu cine ar putea aborda U Cluj derby-ului orașului, cu CFR

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!