FOTBAL  »  NATIONALA  »  BELARUS - ROMÂNIA

Surpriza lui Edi Iordănescu pentru duelul cu Belarus » Reinventat în ultima lună

Articol de - Publicat joi, 12 octombrie 2023 21:01 / Actualizat joi, 12 octombrie 2023 21:01

Denis Drăguș (24 de ani) este surpriza lui Edi Iordănescu din echipa de start pentru Belarus - România, în preliminariile EURO 2024.

• Belarus - România are loc la Budapesta, cu bielorușii gazde pe hârtie, va fi liveTEXT pe GSP.ro și televizat de Antena 1.
  • Reporterul GSP Vlad Nedelea și operatorul video Iosif Popescu sunt la Budapesta și transmit toate informațiile relevante înainte, în timpul și după meciul dintre Belarus și România.

Edi Iordănescu a efectuat trei schimbări față de ultimul meci al naționalei, victoria 2-0 contra celor din Kosovo. Ianis Hagi, Florinel Coman și George Pușcaș, ultimul suspendat, au dispărut din echipa de start.

Surpriză majoră la București! România U20 a învins Anglia, în Elite League
ROMÂNIA U20 - ANGLIA U20

În locul lor apar Dennis Man, Dennis Alibec și Denis Drăguș. Cel din urmă este la prima apariție în actuala campanie de calificare.

Surpriza lui Edi Iordănescu pentru Belarus - România

Denis Drăguș a impresionat la ultimele apariții sub „tricolor”. A marcat câte un gol în meciurile amicale disputate în noiembrie 2022, victoriile 2-1 cu Slovenia și 5-0 cu Republica Moldova.

Drăguș a fost reinventat la club în ultima lună. Sub comanda lui Marius Șumudică, la Gaziantep, a înscris două goluri în 4 apariții, în două victorii vitale care au scos echipa de pe ultimul loc.

Echipa de start aleasă de Edi Iordănescu pentru meciul cu Belarus:

ROMÂNIA: 12. Moldovan – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 15. A. Burcă, 11. N. Bancu – 18. R. Marin, 5. Screciu, 10. Stanciu (cpt.) – 20. D. Man, 7. Alibec, 9. Drăguș.
Rezerve: 1. Niță, 16. Târnovanu – 4. Racovițan, 6. M. Marin, 8. Cicâldău, 13. Mihăilă, 14. Hagi, 17. Fl. Coman, 19. Olaru, 21. Moruțan, 22. Munteanu, 23. Sorescu
Selecționer: Edward Iordănescu

Ce meciuri mai sunt de jucat în grupa României:

• Belarus - România (21:45, Antena 1), Andorra - Kosovo (joi)
  • România - Andorra (21:45, Prima TV), Elveția - Belarus (15 octombrie)
  • Israel - Elveția (15 noiembrie)
  • Israel - România, Belarus - Andorra, Elveția - Kosovo (18 noiembrie)
  • România - Elveția, Andorra - Israel, Kosovo - Belarus (21 noiembrie)
  • Kosovo - Israel (amânat pentru o dată ce urmează a fi stabilită)

România nu contează la un capitol-cheie » Regula ultimelor 5 campanii

România a învins Belarus numai când a condus la pauză » Ne-au chinuit în repriza secundă

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!