INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

Calificare pentru România... în FA Cup! » Echipa românilor din Anglia a făcut spectacol și a câștigat în prelungiri în primul tur

Articol de Raymond FüstösJURNALISPORT - Publicat marti, 05 septembrie 2017 19:12

FC România, formația românilor din Liga a 9-a engleză, s-a calificat în turul secund al FA Cup, după victoria dramatică de pe terenul echipei Hadley FC, scor 2-3.

Băieții pregătiți de Ionuț Vintilă au făcut un meci mare în deplasarea de la Arkley, deși s-au văzut conduși încă din minutul 2. "Lupii" au egalat printr-un autogol, întorcând apoi scorul înainte de pauză, prin Toby Cleaver. Gazdele au revenit pe tabelă în minutul 83, însă FC România a evitat rejucarea partidei, Ionuț Jugaru marcând golul victoriei în minutul 90+2 cu un șut fantastic de la peste 30 de metri de poartă.

Gruparea aflată momentan pe locul 4 în Liga a 9-a, a eliminat, astfel, echipa antrenată de mult mai titratul Micky Hazard, fost mijlocaș la Tottenham, Chelsea, Portsmouth și Swindon Town, câștigător al FA Cup în 1982, respectiv al Cupei UEFA în 1984, cu Spurs.

În turul secund al Cupei Angliei, românii din Essex Senior League vor juca împotriva învingătoarei dintre Hayes & Yeading și Maldon & Tiptree, meciul urmând să se dispute în această seară (în tur scorul a fost egal, 3-3). Până acum, "lupii" lui Vintilă au trecut și de două runde preliminare în urma victoriilor cu Waltham Forest, scor 2-1 după rejucare (în meciul inițial scorul a fost egal, 2-2), respectiv Long Melford, scor 2-1.

2006este anul fondării FC România, grupare care joacă pe Cheshunt Stadium din Cheshunt, Hertfordshire, o arenă cu peste 3.500 de locuri

sursa: facebook/officialfcromania

Isterie în Turcia, la prezentarea lui Mourinho la Fenerbahce! » Lusitanul a venit pe mare și a vorbit în fața a 45.000 de oameni: „Voi mă iubiți înainte de victorii”
Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!