INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

VIDEO Gest controversat pe podium » Președintele Federației Spaniole a sărutat pe gură o campioană mondială. Reacția jucătoarei

Luis Rubiales o sărută pe Jennifer Hermoso +21   FOTO
Luis Rubiales o sărută pe Jennifer Hermoso

Articol de - Publicat duminica, 20 august 2023 18:56 / Actualizat duminica, 20 august 2023 19:40

Luis Rubiales (45 de ani), președintele Federației Spaniole de Fotbal, a făcut un gest controversat pe podium, după ce naționala feminină iberică a câștigat Campionatul Mondial în finala cu Anglia, 1-0.

Spania a câștigat finala Mondialului cu Anglia, scor 1-0, însă un moment de la ceremonia de celebrare a atras atenția, atunci când Jennifer Hermoso (33 de ani), atacantul naționalei, a trecut prin dreptul lui Rubiales după ce și-a primit medalia.

VIDEO. Luis Rubiales, președintele Federației de Fotbal Spaniole a sărutat-o pe Jennifer Hermoso

Președintele Federației Spaniole de Fotbal a îmbrățișat-o lung, a pupat-o de mai multe ori pe obraz, apoi a sărutat-o pe gură.

Într-un mesaj postat din vestiar după câștigarea finalei, Hermoso a comentat gestul lui Rubiales: „Sincer, nu mi-a plăcut”. Rubiales a fost extremd e apropiat de echipa națională feminină la turneul final și a participat la fiecare antrenament.

Marcatoarea Spaniei și-a ridicat tricoul după gol

+17 FOTO

Olga Carmona Garcia, 23 de ani, fundașul stânga al lui Real Madrid, a tranșat finala Campionatului Mondial de Fotbal Feminin, Spania - Anglia 1-0. După gol, și-a ridicat tricoul pentru a afișa un mesaj special, „Merchi”.

În presa spaniolă au apărut două variante principale cu privire la semnificația acestuia:

1. golul a fost dedicat fostelor colege ale Carmonei de la „Școala Mercedes”;

sau

2. golul a fost dedicat mamei unei prietene de-ale Carmonei, Maria Gomez, poreclită „Merchi”. Aceasta a murit recent.

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga