INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Presa spaniolă nu l-a menajat pe Ianis Hagi, după eșecul lui Deportivo Alaves cu Osasuna: „Și-a condamnat echipa”

Ianis Hagi, folosit 55 de minute la Alaves, în meciul cu Osasuna. Foto: Instagram

Articol de - Publicat luni, 02 octombrie 2023 09:46 / Actualizat luni, 02 octombrie 2023 10:07

Folosit 55 de minute la Alaves, în meciul cu Osasuna (0-2), Ianis Hagi (24 de ani) a jucat bine, însă ziarele spaniole apărute luni i-au imputat marea ratare din debutul reprizei secunde, când scorul era 0-1: „Ratarea unor astfel de oportunități are un preț mare”.

Alaves a pierdut duminică, 0-2 cu Osasuna, iar Ianis Hagi a jucat un rol important în deznodământul partidei.

Răzvan Lucescu a făcut iureș după derby-ul cu Panathinaikos: „O rușine! Deja e prea mult! Nu suntem proști”
PAOK

Imediat după pauză, la scorul de 0-1, „tricolorul” a dat cu piciorul unei mari oportunități de a egala, singur cu portarul, iar presa spaniolă nu l-a iertat.

AS: „Ianis Hagi are calitate. A irosit o ocazie clară și a ajuns să-și condamne echipa”

Ianis are calitate, a executat foarte bine loviturile libere cu ambele picioare, a verticalizat și a executat bine cornerele și loviturile libere.

Dar, de îndată ce a început repriza secundă, a irosit o ocazie clară și a ajuns să-și condamne echipa”, a scris cotidianul AS, care l-a sancționat pentru respectiva ratare, notându-l cu doar o inimioară.

Noticias de Alava: „Dacă nu era atât de ineficace, performanța lui ar fi fost remarcabilă”

În același ton a comentat și ziarul local Noticias de Alava: „Dacă nu era atât de ineficace în fața porții, performanța lui ar fi fost remarcabilă. Dar nu a fost cazul. Deși foarte activ între linii, coborând pe aripi, ratarea unor astfel de oportunități clare are un preț mare”. Pe o scară de la 1 la 4, calificativul românului a fost 2.

Ianis Hagi „a părut mai participativ și mai eliberat decât de obicei”

Același Noticias de Alava a remarcat că Ianis a fost „cel mai clar și mai exact” dintre jucătorii lui Alaves: „Titularizat pentru a treia oară la rând, a părut mai participativ și mai eliberat ca de obicei”.

În Marca, el a primit 2 stele (satisfăcător), la fel și în Mundo Deportivo. După ratarea amintită (48), Ianis n-a mai rămas mult pe teren. Antrenorul Luis García Plaza l-a înlocuit în minutul 55.

Un titular de la CFR l-a impresionat pe MM Stoica: „Chiar e foarte bun”

Scene comice la Cluj! Antrenorii lui FCU Craiova se plângeau simultan în direct

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!