INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIVERPOOL - EVERTON 2-0

Prima victorie din 2023 » Liverpool a câștigat derby-ul cu Everton + Gakpo „a spart gheața” pe Anfield

Liverpool - Everton / foto: Imago Images

Articol de - Publicat luni, 13 februarie 2023 23:53 / Actualizat marti, 14 februarie 2023 00:04

Liverpool a câștigat cu Everton, scor 2-0, în ultimul meci al etapei #23 din Premier League.

Rezultatele etapei #23 din Premier League

Derby-ul de pe Anfield a început cu o mare ocazie pentru Everton, care a fost aproape de deschiderea scorului prin Tarkowski. Fundașul central a trimis cu capul în bară după o centrare plouată din corner, semnată de Iwobi ('36).

După ce mingea a lovit stâlpul porții lui Allison, a ajuns la jucătorii lui Liverpool, care au lansat un contraatac fulgerător. Din 4 pase, Salah a marcat cu un șut cu piciorul drept, plasat pe lângă Pickford, care ieșise mult dintre buturi. Nunez a fost omul cu assist-ul.

UEFA e vinovată! Raportul despre incidentele de la finala UCL 2022 a fost „scăpat” pe internet: „Fanii lui Liverpool au evitat o catastrofă”
finala ucl 2022

La 4 minute de la reluarea reprizei a doua, Cody Gakpo a marcat primul gol în tricoul lui Liverpool. Atacantul lateral venit în ianuarie de la PSV a punctat din câțiva metri, după o pasă perfectă a lui Arnold.

Și Nunez a fost aproape de gol, dar a ratat două ocazii mari. Mai întâi a trimis pe jos din unghi, dar Pickford a apărat. Apoi a șutat pe lângă poartă, la colțul lung, de la 15 metri.

A fost prima victorie din 2023 în Premier League pentru Liverpool. „Cormoranii” au trecut de Chelsea și sunt pe 9. Everton a rămas pe locul 18, retrogradabil.

FINAL. Liverpool - Everton 2-0

Liverpool - Everton, echipele de start:

Liverpool: Allison - Alexander-Arnold, Matip, Gomez, Robertson - Henderson, Fabinho, Bajcetic - Salah, Nunez, Gakpo
Antrenor: Jurgen Klopp

Everton: Pickford - Coleman, Coady, Tarkowski, Mykolenko - Doucoure, Gueye, Onana - McNeil, Iwobi - Simms
Antrenor: Sean Dyche

Stadion: Anfield
Arbitru: Simon Hooper

Meci amânat în campionatul Columbiei » Un fan a intrat pe teren și a lovit un jucător în cap + reacția fotbalistului

Emoții cu Haaland » Scos la pauză și incert pentru derby-ul cu Arsenal

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!