INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

Napoli - Juventus 1-0. Echipa lui Gattuso urcă pe 4 în Serie A, Juventus rămâne departe de primul loc!

Lorenzo Insigne a înscris singurul gol din Napoli - Juventus 1-0 // foto: Guliver/gettyimages +5   FOTO

Articol de GSP - Publicat sambata, 13 februarie 2021 22:06 / Actualizat sambata, 13 februarie 2021 22:24

Napoli a câștigat derby-ul rundei 22 din Serie A, 1-0 cu Juventus.

Juventus avea șansa de a se apropia la doar patru puncte de liderul AC Milan cu o victorie la Napoli, însă a plecat de pe stadionul „Diego Armando Maradona” fără vreun punct.

Unicul gol al meciului a fost înscris de Lorenzo Insigne, căpitanul napolitanilor, în minutul 31. Italianul a marcat dintr-un penalty acordat gazdelor cu ajutorul video-arbitrajului, după ce Giorgio Chiellini l-a lovit cu palma peste față pe Amir Rrahmani, stoperul lui Napoli.

Alex Meret vs. Juventus

Cristiano Ronaldo a irosit cea mai mare ocazie a lui Juventus, când a șutat în Meret din interiorul careului mic! Meret și-a salvat echipa și la șutul lui Chiesa de la aproximativ 14 metri. Ronaldo a mai fost blocat o dată de portarul italian, în partea a doua, la fel cum a fost și Morata. Cu 6 parade, Meret a fost principalul motiv pentru care Napoli a câștigat meciul de astăzi.

+1 FOTO

Cu cele trei puncte câștigate Napoli a urcat pe locul 4, având 40 de puncte, doar două sub Juventus.

VIDEO. Rezumatul partidei Napoli - Juventus 1-0

Clasament Serie A:

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

VIDEO Radu Drăgușin a marcat primul său gol în fotbalul profesionist: „Capodoperă”

Notele primite de Ianis Hagi, după Rangers - Kilmarnock: „A luminat jocul în debut, dar s-a stins pe parcurs”

Tragedie în fotbalul românesc! Jucătorul din Liga a 2-a a murit înecat în râul Olt
Liga 2

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring