INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  SHERIFF

Sheriff Tiraspol continuă să scrie istorie! Pas important spre „optimile” Europa League

Articol de GSP - Publicat joi, 17 februarie 2022 23:32 / Actualizat joi, 17 februarie 2022 23:59

Sheriff Tiraspol a învins-o pe Sporting Braga, scor 2-0, în manșa tur a șaisprezecimilor de finală din Europa League.

Sheriff, campioana Republicii Moldova, a făcut un pas important spre „optimile” Europa League. A confirmat parcursul neașteptat din Liga Campionilor, locul 3 într-o grupă cu Real Madrid, Inter și Șahtior, și a câștigat prima manșă a „dublei” cu Braga.

Ce au făcut stranierii în Europa: Ștefan Radu, învins în UEL, Mihăilă a jucat 30 de minute în victoria Atalantei. Lucescu a pierdut de ziua lui, în Conference
CONFERENCE & EUROPA LEAGUE

Sheriff Tiraspol, victorie cu Braga în Europa League

Elevii lui Yuriy Vernydub s-au apărat exact, cu doar 6 faulturi comise, și au avut o eficiență maximă. Ambele șuturi expediate pe spațiul porții lui Matheus au fost goluri. Tabela a fost deblocată de Sebastien Thill, în minutul 43, din penalty.

Rezultatul final a fost stabilit de Adama Traore. În minutul 82, vârful de 26 de ani din Mali a profitat de o preluare greșită a ultimului apărător, a țâșnit spre poartă și a șutat pe sub portar.

Returul, din Portugalia, se joacă joi, 24 februarie, de la ora 22:00.

• Sevilla - Dinamo Zagreb 3-1

În „optimile” competiției sunt deja calificate Lyon, AS Monaco, Spartak Moscova, Eintracht Frankfurt, Galatasaray, Steaua Roșie Belgrad, Bayer Leverkusen și West Ham United.

Reacția lui Messi după victoria lui PSG în fața Realului » Ce spune argentinianul despre șansele parizienilor de a câștiga Liga Campionilor

Veste surprinzătoare din Spania » Atletico Madrid și-ar putea demite antrenorul! De ce își riscă Simeone postul

Tragedie în fotbalul românesc! Jucătorul din Liga a 2-a a murit înecat în râul Olt
Liga 2

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring