INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ALAVES - BILBAO

Ianis Hagi a fost titular în derby-ul basc Alaves - Bilbao » Înlocuit în minutul 67, într-o nouă înfrângere a echipei sale

Ianis Hagi a fost titular în derby-ul basc Alaves - Bilbao / foto: Imago Images

Articol de - Publicat vineri, 22 septembrie 2023 23:34 / Actualizat sambata, 23 septembrie 2023 00:41

Ianis Hagi a fost titular în derby-ul basc Deportivo Alaves - Athletic Bilbao și a rezistat pe teren 67 de minute. A fost prima apariție a lui Hagi jr. în postura de titular la noua echipă, pentru care mai bifase două partide, de fiecare dată din postura de rezervă.

Ianis Hagi și colegii de la Alaves au avut derby în Țara Bascilor și n-au reușit nici de data aceasta să „rupă” seria negativă din startul de sezon (trei înfrângeri în ultimele patru meciuri, golaveraj negativ și doar locul 14 în La Liga).

Cu Ianis Hagi pe teren încă din primul minut, Deportivo a rezistat doar 17 minute în fața trupei lui Ernesto Valverde. Bilbao a deschis scorul prin Iñaki Williams, reducând la tăcere asistența de pe „Estadio Mendizorroza”.

Șumudică, prima victorie de la revenirea în Turcia » Golul lui Drăguș a declanșat nebunia! Niță și Maxim au fost și ei titulari
TURCIA

Ianis Hagi, 67 de minute pe teren în derby-ul basc Alaves - Bilbao

Implicat, dornic să-și asume riscuri, cu poftă de joc - tackling-ul din primele minute ale partidei fiind elocvent - Ianis și-a încercat norocul în minutul 22, când șutul său în forță din interiorul careului s-a dus în plasa laterală. Gazdele și-au creat ocazii, au șutat de cinci ori pe cadrul porții adverse, dar Bilbao a fost indestructibilă în defensivă.

A fost cea mai importantă acțiune a lui Hagi jr, pentru care următoarele 40 de minute au reprezentat o continuă tentativă de a crea spații și de a „filtra” jocul pentru colegii din ofensivă.

În minutul 76, la nouă minute după ce Ianis a fost înlocuit, Athletic și-a majorat avantajul prin Oihan Sancet, cel care avea să stabiliească și scorul final al partidei.

FINAL » Deportivo Alaves - Athletic Bilbao 0-2

• Vezi AICI cele mai interesante statistici!
  • Au marcat: Iñaki Williams '18, Oihan Sancet '76
  • Hagi jr. a părăsit terenul în minutul 67, la scorul de 0-1.
  • Ianis și-a încercat norocul în minutul 22, din unghi, însă șutul său în forță din interiorul careului s-a dus în plasa laterală.
  • În minutul 67, românul a fost scos de pe teren și înlocuit cu Samu.
  • Ianis Hagi a bifat primul meci din postura de titular la Alaves. Marca a titrat pe site, înainte de meci: „Hagi, marea noutate de la Alaves”.
Jurnaliștii de la Marca au luat act de prezența lui Hagi în formula de start

Deportivo Alaves - Athletic Bilbao, echipe de start:

Deportivo Alaves: Sivera - Gorosable, Sedlar, Abqar, Duarte - Benavidez, Guevara - Sola, Ianis Hagi, Luis Rioja - Kike García
Antrenor: Luis Garcia

Atheltic Bilbao: Unai Simón - De Marcos, Vivian, Paredes, Yuri - Galarreta, Vesga - I. Williams, Sancet, Berenguer - Guruzeta
Antrenor: Ernesto Valverde

Stadion: „Estadio Mendizorroza”
Arbitru: Alejandro Muniz

🥁🛡️⚔️ ¡𝟐𝟒 𝐇𝐎𝐑𝐀𝐒! ⚔️🛡️🥁

🥁🛡️⚔️ ¡𝟐𝟒 𝐇𝐎𝐑𝐀𝐒! ⚔️🛡️🥁 #AlavésAthletic | #GoazenGlorioso ⚪🔵

Publicată de Deportivo Alavés pe Joi, 21 septembrie 2023

Patru jucători de la Real Madrid au fost puși sub acuzare pentru difuzarea unui filmuleț cu caracter sexual

Andrei Burcă s-a accidentat. Emoții pentru Edi Iordănescu

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!