ALTELE  »  STIRI  »

S-au chinuit

Articol de GSP - Publicat joi, 07 iunie 2007 00:00

In Malta, Palimaru a adus prima victoria a "tineretului" in preliminariile pentru Euro 2009. Dupa remiza din Franta, "nationala" de tineret a obtinut marti seara o victorie chinuita in Malta, 1-0, in preliminariile pentru Euro 2009. Succesul a fost adus de reusita lui Palimaru, care a marcat in al cincilea minut de prelungire, cind, la o centrare a lui Torje, a profitat de o greseala a portarului gazdelor.

"Am avut doua bare, un gol anulat si ocazii uriase. Banuiam ca o sa fie o partida dificila, ingreunata si de eliminarea rapida a lui Chiacu", a spus antrenorul Emil Sandoi (foto). Mijlocasul "tricolorilor" a primit cartonas rosu in minutul 15 pentru ca a scuipat un adversar, iar Ninu (95) s-a ales cu aceeasi sanctiune dupa punctul lui Palimaru, fiindca si-a scos tricoul in semn de bucurie! Fotbalistii au povestit ca arbitrajul brigazii irlandeze ar fi fost unul extrem de partizan si din cauza faptului ca tehnicianul Maltei este un englez. Urmatoarele meciuri ale lui Keseru si compania sint pe 11/12 septembrie cu Bosnia (a) si pe 13/14 octombrie cu Tara Galilor (d).

UNDER 19
Sageti spre arbitru
Reprezentativa de juniori condusa de Florin Cheran a ratat in ultimul meci calificarea la turneul final al Europenelor dupa ce, marti seara, a pierdut intilnirea decisiva in fata Serbiei: 0-2. Adversarii au inscris in minutele 6 si 14. Antrenorul a explicat ca "primul gol l-am primit cu un ghinion fantastic, iar la 0-2 arbitrul irlandez a comis o gafa incredibila, cind trebuia sa elimine un sirb, care a avut o intrare dura la Bicfalvi, pe care l-am si schimbat. Generatia actuala nu ofera deocamdata nici o certitudine, ci numai jucatori de perspectiva".