FOTBAL  »  AMICALE  »  DINAMO - KORONA

FOTO + VIDEO Dinamo a cîştigat primul amical din această iarnă » Primul gol şi pentru Bilinski în tricoul "cîinilor"

Articol de - Publicat joi, 30 ianuarie 2014 00:00 / Actualizat joi, 30 ianuarie 2014 22:21

Dinamo a cîştigat primul meci din Spania împotriva polonezilor de la Korona Kielce, scor 2-1.

Polonezii au deschis scorul încă din minutul 4, dar roş-albii au egalat pînă la pauză. Ionuţ Şerban a marcat cu un şut superb din lovitură liberă de la 20 de metri.

Fazele VIDEO aici!

Flavius Stoican a făcut multe schimbări în partea secundă, iar nou-intratul Kamil Bilinski a dus-o pe Dinamo în avantaj cu un şut din 6 metri. Iniţial, polonezul a şutat în bară, dar mingea a ajuns tot la el şi a îndeplinit o simplă formalitate.

Roş-albii vor mai întîlni în Spania pe Dinamo Kiev, FK Goteborg, Guangzhou, echipa chineză unde antrenează chiar marele Marcello Lippi, dar şi o echipă stabilită ulterior în funcţie de rezultatele din competiţie.

***

Desfăşurarea liveTEXT a partidei:

min. 90+2: Final de partidă, Dinamo cîştigă primul amical din Spania.
min. 85:
Şut bun al dinamoviştilor de la 20 de metri, portarul respinge.
min. 82:
Gol anulat al polonezilor pentru un fault în atac.
min. 79:
Şut bun al lui Bilinski de la distanţă, portarul polonezilor respinge în corner.
min. 72:
Cherchez debutează la Dinamo, îi ia locul pe teren lui Filip.
min. 70:
Ocazie mare a polonezilor, Naumovski reuşeşte să reţină.
min. 62:
Jocul nu mai are ritm, s-au făcut multe schimbări în ambele formaţii.
min. 56: GOL DINAMO! Bilinski marchează primul gol pentru Dinamo cu un şut din 6 metri.
min. 48:
Filip şutează din afara careului, dar mult pe lîngă poartă.
min. 46:
Au intrat Naumovski, Bilinski, Bărboianu şi Joel Thomas.
min. 46:
A început repriza secundă.

PAUZĂ
min. 45:
Velici trimite o torpilă de la 20 de metri, însă mingea izbeşte bara din dreapa portarului
min. 42:
Emoţii la poarta dinamovistă, însă Bălgrădean reuşeşte să reţină balonul
min. 36:
Rotariu reia cu capul puţin peste poartă
min. 34: GOL DINAMO! Ionuţ Şerban execută perfect o lovitură liberă de la 20 de metri

***

"Cîinii" vor da piept cu Korona Kielce (locul 12 în Polonia), prima partidă de verificare pe tărîm spaniol, după două eşecuri şi o remiză în Antalya.

În lotul polonezilor se află şi fostul Stelist, Pawel Golanski, care are mari şanse să se regăsească printre jucătorii folosiţi de Korona în acest amical.

Echipa de start a lui Dinamo:

Bălgrădean – Rus, Thicot, Diakhate, Grecu – I. Şerban, Boubacar, Filip – Velici, Ţucudean, Rotariu

Rezerve: Naumovski, Samoilă – Bărboianu, Nedelcearu, Asanovici, A. Radu, Krausz, D. Buia, Cherchez, Thomas, Bilinski

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„Don Juan să nu-mi dea mie lecții!” » Dorinel Munteanu nu se dezice și le dă o replică tăioasă analiștilor care l-au criticat pentru incidentul cu Maftei: „Doar atât îi spun lui Vochin!”

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”