FOTBAL  »  AMICALE  »  VASLUI - KRASNODAR 2-1

Prima victorie a lui Şumudică! 2-1 cu FC Krasnodar » Vezi ce fost cîştigător al Ligii Campionilor a adus Porumboiu

Articol de - Publicat miercuri, 11 iulie 2012 00:00 / Actualizat joi, 12 iulie 2012 10:37

Wesley aduce prima victorie a lui Marius Şumudică de cînd a preluat Vasluiul cu o “dublă” în amicalul cu ruşii de la FC Krasnodar.

Vasluiul a început excelent amicalul cu ruşii de la FC Krasnodar. Sburlea a avut prima şansă de gol, însă a reluat puţin pe lîngă poartă (13). Nici Varela, trei minute mai tîrziu, nu poate să-l învingă pe portarul rus, trimiţînd cu capul peste poartă. În ciuda dominării teritoriale a vasluienilor, Krasnodar este echipa care deschide scorul, brazilianul Joaozinho marcînd pentru 0-1 (17).

Urmează cîteva minute de haos în jocul galben-verzilor, însă Wesley reuşeşte să-şi aducă echipa în joc. Mai întîi, căpitanul Vasluiului iroseşte o şansă de gol, aruncînd mingea peste transversală (’23). Însă, ocazia primei reprize aparţine lui Sburlea, care nu-l poate învinge pe portarul formaţiei ruse din postura de unu la unu, mingea fiind respinsă în corner (29).

Vasluiul presează jocul în jumătatea adversă, iar Wesley profită din plin de gafa făcută de goalkeeper-ul lui Krasnodar, care a încercat să dribleze un adversar, trimiţînd cu un lob mingea în plasă, pentru 1-1 (40).

Partea a doua a fost mult mai echilibrată, iar Celeban mult mai atent în linia defensivă. Ocazia reprizei a aparţinut lui Sălăgeanu, care l-a obligat pe portarul ruşilor să scoată cu greutate o minge de sub transversală (55). După această fază, Marius Şumudică mută inspirat, trimiţîndu-l în joc pe Zsiga în locul lui Antal, iar fotbalistul adus din liga a treia de la Olimpia Satu Mare îl serveşte perfect pe Wesley, care bifează prima dublă de după ultimul sezon (72).

Partida se încheie cu victoria la limită, scor 2-1, a Vasluiului, Marius Şumudică bifînd, astfel, primul succes de cînd este antrenor al galben-verzilor.

Vaslui - FC Krasnodar (Rusia, I) 2-1
A marcat: Wesley (40, 72)
Vaslui: Cobeno - Milanov, Celeban, Varela, Sălăgeanu - Antal, Caue, N. Stanciu, Sînmărtean - Wesley, Sburlea. Antrenor: Marius Şumudică. Au mai jucat: Zsiga, R. Costin, Aganzo.

Debut cu dreptul pentru Sburlea

Sabrin Sburlea a avut o evoluţie bună la prima apariţie în tricoul Vasluiului. Atacantul adus de la Rapid a făcut o primă repriză bună, irosind şi cea mai clară ocazie a galben-verzilor. În partea a doua, jucătorul a fost înlocuit cu Reis.

La Vaslui a debutat şi portarul David Cobeno, adus de la Rayo Vallecano. Şi el s-a integrat destul de rapid în jocul echipei, semn că formaţia vasluiană a fost inspirată prin acest transfer.

Atacant de la Hercules pentru Şumudică

În amicalul cu FC Krasnodhar, Marius Şumudică l-a folosit pe atacantul David Aganzo. Fotbalistul de 31 de ani are o carte de vizită impunătoare. El a evoluat ultima oară la Hercules, în Spania, însă cv-ul său cuprinde apariţii în tricoul lui Real Madrid, cu care a cîştigat trofeul Ligii Campionilor, în 2000, dar şi evoluţii la naţionalele de juniori şi tineret ale Spaniei. Aganzo a mai evoluat la Espanyol, Valladolid, Alaves, iar singura părăsire a ţării natale a fost în 2006 cînd s-a transferat la Beitar Ierusalim.

Fosta gimnastă Ana Porgras, triunghi amoros la Survivor? Ce dezvăluiri face câștigătorul: „Mi-a propus un joc”
Stiri extrasport
„Tricolorul” pe care Cornel Dinu îl consideră un intrus la Euro: „Nu știu de ce mizează în continuare pe el”
Nationala
3 lucruri cu care nu s-a putut acomoda camerunezul sosit de 3 ani în România: „Vă spun ce aș schimba”

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda