FOTBAL  »  AMICALE  »  STEAUA - LITEX 3-0

Trei tuburi de oxigen » Steaua e pregătită de startul sezonului: s-a impus cu 3-0 în amicalul cu Litex

Steliştii nu au avut emoţii în faţa grupării antrenate de Stoicikov

Articol de GSP - Publicat luni, 16 iulie 2012 00:00 / Actualizat duminica, 15 iulie 2012 23:03

Pe o căldură fantastică, roş-albaştrii şi-au încărcat plămînii pentru bătăliile ce urmează din sezonul viitor. Primul meci, peste şapte zile, cu Chiajna, pe Arena Naţională.

New Steaua, ediţia 2012-2013. Un nou început, noi speranţe pentru fanii din tribune, multă forfotă în loja patronului. Aer înăbuşit, joc greoi, murmure din start. Aşa au arătat primele 30 de minute ale amicalului de prezentare al noii Steaua. O Steaua germană, aşa cum şi-o doreşte Reghe, dar o Steaua nespectaculoasă la început, aşa cum nu şi-o doresc fanii.

Cu trei achiziţii noi în prima echipă, Dumitraş, Pintilii şi Rocha, roş-albaştrii au animat greu "Templul". Prima ocazie i-a aparţinut chiar lui Dumitraş, dar şutul acestuia din minutul 6 a fost reţinut de portar.

Sclipirile lui Tănase
Deşi timpul trecea, iar căldură era şi mai apăsătoare, roş-albaştrii au început să controleze din ce în ce mai autoritar jocul. Rocha putea marca primul său gol în Ghencea, dacă, după un dibling brazilian, ar fi prins colţul lung (23).

După alte cîteva şuturi la poarta bulgarilor, golul a venit clasic, aşa cum se întîmpla la finalul sezonului trecut. Bourceanu a centrat din corner, însă s-a schimbat marcatorul, nu a mai fost Iliev sau Martinovici, ci Dumitraş (37).

Publicul s-a trezit şi el, iar roş-albaştrii l-au răsplătit cu încă un gol înainte de pauză, cînd Chipciu a finalizat pe sub portar un contraatac luminat de pasa lui Tănase, cel mai bun stelist de pe teren în prima repriză.

Florin cu ratările, Mihai cu golul
Reghe a schimbat liniile ca la hochei la pauză, doar Chiricheş rămănînd pe teren dintre toţi jucătorii din prima repriză. Steliştii de rezervă nu au scăzut ritmul, au pus presiune pe adversar, dar Florin Costea a ratat din cîţiva metri desprinderea. Nu a marcat el, a făcut-o fratele lui, Mihai, după o cursă de 40 de metri, la o pasă printre a lui Năstăsie.

Reghe l-a scos de pe teren şi pe ultimul mohican din prima parte, Chiricheş, un standing ovation meritat pentru stoperul venit de la Pandurii. O repetiţie reuşită pentru trupa lui Reghecampf, iar în tribune planurile se fac iar: "La anul sărbătorim campionatul!".

I-au schimbat porecla lui "Nilă" :)
Imediat după golul marcat de Mihai Costea, galeria Stelei l-a chemat pe acesta la salut. Atacantul venit de la Craiova nu a fost strigat pe numele său, ci a fost scandat numele iubitei sale, Daniela Crudu. "Cruduţa, Cruduţa", au scandat ultraşii, spre amuzamentul lui Gigi Becali, dar Mihai nu a gustat gluma şi i-a salutat pe fanii din Peluza Nord după ce i-au scandat numele.

Steaua - Litex Loveci (Bulgaria, 1) 3-0
Au marcat: Dumitraş (37), Chipciu (44), M. Costea (65)

Steaua prima repriză: Stanca - Dumitraş, Gardoş, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Chipciu, Rusescu, Cr. Tănase - Rocha

Steaua în repriza a doua: Tătăruşanu - Georgievski, Martinovici, Chiricheş (Puşcaş, 70), V. Lupu - T. Bălan, L. Filip - Năstăsie, Fl. Costea, M. Costea - Nikolici

Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Notele GSP după meciul unei generații: „Ciudat să vedem decarul în bandă, dar Iordănescu a simțit bine!”
Nationala
Gică Hagi, exuberant după calificarea României în optimi la Euro 2024: „Cred că e posibil orice acum”
Nationala

Dan Șucu nu se oprește! Transfer la Rapid direct de la naționala României, în ziua meciului decisiv cu Slovacia

L'Equipe, reacție incredibilă despre România, posibila adversară a Franței la Euro: „Implacabilă, să se neutralizeze reciproc”