FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  DINAMO - SEPSI 2-3

FOTO+VIDEO Sepsi, mult prea puternică pentru Dinamo » Ardelenii sunt la un pas de sferturile Cupei! Clasamentul ACUM

Dinamo - Sepsi / foto: Raed Krishan +23   FOTO
Dinamo - Sepsi / foto: Raed Krishan

Articol de , - Publicat marti, 08 noiembrie 2022 22:54 / Actualizat miercuri, 09 noiembrie 2022 07:11

Dinamo a fost învinsă de Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 2-3, la primul meci jucat de „câini” pe stadionul „Arcul de Triumf”. Partida a contat pentru cea de-a doua etapă a grupelor Cupei României.

Vezi AICI programul și rezultatele din etapa a 2-a din Cupa României

Dinamo s-a prezentat cu cel mai bun unsprezece la meciul de gală, de pe stadionul „Arcul de Triumf”. Antrenorul Ovidiu Burcă nu a menajat pe nimeni, așa cum o făcuse în primul meci din grupă, 0-0 cu FCU Craiova.

Impulsionați de o galerie numeroasă ca în vremurile bune, alb-roșiii s-au debarasat de statul de echipă din Liga 2 și a avut un start de partidă avântat, cu mult curaj. Sepsi, liderul grupei A, după 3-1 cu Petrolul, chiar a fost surprins de intesitatea acțiunilor inițiate de dinamoviști.

În minutul 11, Amzăr a urcat în stânga și l-a deschis pe "gaură" pe Alexandru Pop, demarcat bine la marginea careului mare. Atacantul și-a arătat însă limitele, s-a încurcat în minge și a fost deposedat. Cu o preluare simplă spre poartă, Began era în mare pericol.

De altfel, calitatea jucătorilor avea să facă diferența. Sepsi a deschis scorul, în minutul 16, dintr-o fază care nu anunța mare lucru. O minge respinsă de apărare a ajuns la 25 de metri, de unde mijlocașul Francisco Junior a prins un voleu senzațional. Jos, la rădăcina barei, 0-1. Plonjonul lui Dujmovic a fost bun pentru fotoreporteri.

Ultrașii lui Dinamo și-au dat în petic la meciul cu Sepsi » Scandări rasiste și xenofobe + au luat la țintă un adversar
Dinamo - Sepsi

Dinamo n-a căzut, dar până la pauză tot Sepsi a avut ocaziile mari. Trei, prin Varga (31), Ispas (41) și Ciobotariu (43). Ultimul a trimis mingea cu cap în transverală de la doar câțiva metri de poartă.

În repriza secundă, Dinamo a scăzut ritmul, iar Sepsi a majorat scorul în minutul 58. Păun a făcut 2-0 dintr-un moment fix. Reluare cu capul dintre fundașii dinamoviști, după o centrare a lui Achahbar, din lovitură liberă

Părea că meciul este terminat, dar Iulian Roșu a reaprins speranțele fanilor dinamoviști. Lovitura liberă executată de mijlocaș a fost respinsă de Began în Ciobotariu, iar mingea a deviat în poartă din fundașul lui Sepsi, 1-2. Finalul a fost halucinant. Covăsnenii s-au distanțat din nou, după autogolul lui Patriche (88), iar I. Roșu (90+3) a stabilit rezultatul final, 2-3. Onorabil pentru Dinamo.

+19 FOTO

S-au cerut două penalty-uri în Dinamo - Sepsi

Ambele echipe au reclamat câte o lovitură de la 11 metri. Prima dată, Dinamo, în minutul 33. Alexandru Pop a încercat să-i fure mingea lui Began, care a făcut o preluare greșită. Atacantul a apucat să atingă balonul, iar portarul a vrut să degajeze și l-a lovit în picior pe Pop

Sepsi a cerut penalty, în minutul 45. Bărbuț a pătruns în viteză în careu, pe lângă Giafer, iar fundașul l-a tras cu mâna de umăr. Nu destul de clar pentru a-l impresiona pe arbitrul Andrei Moroiță.

• Fiecare echipă va evolua în doar 3 meciuri, astfel că nu toate formațiile dintr-o grupă se vor întâlni în meci direct;
  • Echipa mai slab clasată în sezonul trecut evoluează pe teren propriu.

• Dinamo - Sepsi 2-3
  • FCU Craiova - FC Voluntari (joi, 10 noiembrie, ora 16:00)

Etapa III (7 decembrie):

• Sepsi - FC Voluntari
  • Petrolul - FCU Craiova
  • Unirea Slobozia - Dinamo

FINAL » Dinamo - Sepsi 2-3

• Au marcat: a.g. D. Ciobotariu '82, I. Roșu '90+3  / Francisco Junior '17, N. Păun '58, a.g. Patriche '88
  • 5.749 de spectatori au asistat la confruntarea de pe „Arcul de Triumf”
  • Click AICI pentru statistici
  • FINAL de meci pe „Arcul de Triumf”. Sepsi o învinge pe Dinamo cu 3-2, iar „câinii” nu mai au nicio șansă la „sferturi”.
  • min.90+3 GOL Dinamo! Iulian Roșu prinde un șut plasat de la 20 de metri, iar mingea se duce în plasă. Încă un minut de speranțe pentru întreaga suflare dinamovistă.
  • min.88: Al doilea autogol în decurs de câteva minute, de data aceasta în poarta dinamovistă. Patriche intervine defectuos la o centrare venită din flancul stâng și-l învinge pe propriul portar.
  • min.82: GOL Dinamo! „Câinii” profită de autogolul lui Denis Ciobotariu, care trimite în proprie poartă la o fază fixă la care defensiva lui Sepsi s-a prezentat groaznic.
  • min.59: Schimbare în garnitura dinamovistă: a ieșit Neluț Roșu, a intrat puștiul Valentin Borcea.
  • min.58. GOL Sepsi! Covăsnenii se desprind în urma unei faze fixe. Nicolae Păun apare excelent la centrarea lui Achahbar , câștigă duelul aerian cu Larrucea și înscrie simplu, cu capul.
  • min.54: Cartonaș galben încasat de Giafer, după o intrare întârziată.
  • min.52: Ocazie importantă pentru covăsneni, Nicolae Păun apare la finalizare, dar ratează ținta dintr-o poziție favorabilă.
  • min.46: A început repriza secundă. O modificare pregătită la pauză de Ovidiu Burcă: a ieșit Ghezali, în locul său fiind trimis pe teren Florescu
+19 FOTO
  • PAUZĂ pe „Arcul de Triumf”. Sepsi OSK intră în avantaj la cabine, scor 1-0.
  • min.43: Denis Ciobotariu, la un pas să înscrie împotriva fostei echipe. Lovitura sa de cap lovește bara transversală.
  • min.41: Ocazie mare a lui Sepsi, șutul centrare al lui Ispas nu are destinatar și se duce puțin pe lângă.
  • min.33: Altă fază controversată în Dinamo - Sepsi. Intrare întârziată a lui Began asupra lui Alexandru Pop. „Câinii” cer penalty, dar se izbesc de refuzul arbitrului Moroiță. Partida NU beneficiază de arbitraj video.
  • min.31: Șutul lui Roland Varga, ușor deviat, capătă o traiectorie stranie și aproape că-l păcălește pe Dujmovic. Portarul „câinilor” se redresează și respinge de sub transversală.
  • min.23: Ghezali îl doboară pe Roland Varga din postura de ultim apărător, dar „centralul” Andrei Moroiță lasă jocul să continue, în ciuda protestelor din tabăra covăsnenilor.
  • min.19: Ahmed Bani execută o lovitură liberă de la peste 20 de metri, mingea ocolește poarta lui Began.
  • min.17: GOL Sepsi. Oaspeții deschid scorul grație unei execuții superbe a lui Francisco Junior, al cărui șut din prima de la 20 de metri nu-i lasă nicio speranță lui Dujmovic.
  • min.15: Șut periculos al lui Achahbar, mingea se duce puțin pe lângă stâlpul din stânga al porții lui Dujmovic.
  • min.14: Roland Varga primește o minge în mijlocul careului, însă e blocat de apărarea adversă
  • min.6: Sepsi domină partida, în timp ce trupa lui Burcă mizează doar pe cartea contraatacului. Fără ocazii notabile până în acest moment.
  • min.1: Start în confruntarea de pe „Arcul de Triumf”. Sepsi a beneficiat de lovitura de start.
  • Ne pregătim de începutul partidei. Suporterii „câinilor” au umplut una dintre peluze și creează o atmosferă spectaculoasă.

VIDEO Atmosfera creată de fanii lui Dinamo, la prima apariție pe „Arcul de Triumf”

Dinamo - Sepsi, echipe de start:

Dinamo: Dujmovic - Giafer, Quentin Bena, Patriche - G. Larrucea - Ghezali, Iglesias, N. Roșu, Amzăr - A. Bani - A. Pop
Rezerve: Șt. Fara, Dudea, I. Roșu, Demici, Borcea, Buhăescu, A. Șerban, Delciu, Florescu
Antrenor: Ovidiu Burcă

Sepsi: Began - Aganovic, Ciobotariu, M. Tamaș, R. Ispas - N. Păun, Francisco Junior - Bărbuț, Achahbar, R. Varga - Tudorie
Rezerve: Niczuly, J. Rodriguez, Dragomir, Ștefănescu, C. Matei, Safranko, M. Dumitrescu, Ninaj, Golofca
Antrenor: Cristiano Bergodi

Stadion: „Arcul de Triumf”
Arbitru: Andrei Moroiță / Asistenți: Daniel Vasile, Doru Zamfir

Cozi la intrarea în stadion, înainte de Dinamo - Sepsi

Suporterii lui Dinamo și-au făcut apariția la stadion în număr mare, însă accesul în incinta „bijuteriei” de lângă Mânăstirea Cașin le-a dat bătăi de cap. Înaintea partidei, mai multe cozi s-au creat la porțile de intrare în arenă. Fanii dinamoviști au încercat să facă abstracție de acest moment și au început să cânte pentru favoriții lor.

Cum se joacă un meci în județeana din Călărași? De la baros la fotbal, cu o vizită prin cimitir! „Sunteți nebuni? Îi luăm tare, îi punem pe calea ferată!”

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga