FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CRAIOVA

Gică Craioveanu, critic și după ce Universitatea Craiova a ridicat Cupa: „M-au făcut să sufăr. Eu vreau să joace ca Barcelona!”

Gică Craioveanu e sigur că Universitatea Craiova va fi campioană +31   FOTO
Gică Craioveanu e sigur că Universitatea Craiova va fi campioană

Articol de - Publicat miercuri, 13 mai 2026 23:47 / Actualizat joi, 14 mai 2026 11:37

Gică Craioveanu, legendă în Bănie, a comentat victoria celor de la Universitatea Craiova în finala Cupei României cu U Cluj, scor 0-0 în primele 120 de minute, 6-5 la loviturile de departajare.

Deși echipa sa a obținut trofeul și poate face chiar dubla, Gică Craioveanu nu a fost mulțumit de jocul echipei favorite.

Gică Craioveanu: „În sistemul ăsta ai nevoie de vârf. Eu vreau ca Universitatea Craiova să joace ca Barcelona”

„M-au făcut să sufăr în seara asta, dar nu e noutate în ultimul timp. Nu îmi place să prelungim meciul și să trăim la limită mereu. Am avut noroc cu Dinamo și nu poți să stai mereu la limită. Dacă nu era Popică inspirat la Cristea, continua, continua și stătea inima cuiva. Nu cred că e mai frumoasă victoria. Frumos e când joci frumos, când joci ofensiv, când domini, când câștigi meritat.

Prima repriză a fost un plus al Craiovei. În repriza secundă, U Cluj a împins mai bine. În prelungiri, nu a riscat nimeni. U Cluj a avut o ocazie mare, la Mendy, acolo s-a jucat meciul. Dacă Mendy înscria, ataca înainte mingea...Un joc pragmatic, nu știu dacă la rezultat, dar s-a jucat să nu se piardă.

Mister a crezut că nu luăm gol și dăm gol pe inspirație, faza fixă. Dar în atac nu a fost nimeni inspirat. Noi am pierdut mijlocul, nu am mai avut forță.

Mie nu-mi place Etim. Îl prefer în bandă, să vină cu fața. Nu e bestia! Nu e un jucător care să țină de minge, să vină cu altceva. El atacă spațiile, dar acolo îl ai pe Baiaram sau pe Băsceanu care fac același lucru. În sistemul ăsta ai nevoie de un vârf. Craiova a jucat bine cu vârf.

Eu știu că Nsimba are o mică problemă fizică și a fost menajat pentru că meciul de duminică este cel mai important din istorie. Nu am nici cel mai mic dubiu”, a spus Gică Craioveanu la emisiunea Digi Sport Special.

Sunt foarte fericit, dar mă așteptam la alt joc. Dacă câștigăm titlul, scopul scuză mijloacele. Contează pentru unii și cum joci. Mie mi-ar plăcea să joace Craiova ca Barcelona, să domine adversarul, să își creeze ocazii, să ajungă la poarta adversă. Să facă spectacol. Sunt fericit, foarte fericit, dar vreau mai mult.

-Gică Craioveanu

GALERIE FOTO. În timp ce Craiova sărbătorea triumful din Cupă, fotoreporterul GSP a surprins o imagine colosală cu Nistor și Chipciu

Imagine senzațională surprinsă de fotoreporterul GSP cu Nistor și Chipciu
+26 FOTO
Citește și:
Moment halucinant la conferința lui Gigi Becali! A pălmuit un jurnalist: „Șterge facebookul!”
Superliga
Moment halucinant la conferința lui Gigi Becali! A pălmuit un jurnalist: „Șterge facebookul!”
Elizabeth Omoregie și iubita Gabi Moreschi s-au îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial
Handbal
Elizabeth Omoregie și iubita Gabi Moreschi s-au îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial
Cu autocar nou în Liga 2! Petre Grigoraș vrea să fie iar „cel mai tare din oraș”
Liga 2
Cu autocar nou în Liga 2! Petre Grigoraș vrea să fie iar „cel mai tare din oraș”
Gigi Becali, noutăți de la FCSB: „Ei doi pleacă” » Ce i-a cerut Florin Tănase la negocieri: „Nu merge așa, bă!” + a jignit un fotbalist: „Ciurucuri”
Superliga
Gigi Becali, noutăți de la FCSB: „Ei doi pleacă” » Ce i-a cerut Florin Tănase la negocieri: „Nu merge așa, bă!” + a jignit un fotbalist: „Ciurucuri”
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Profit.ro
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (4)
ares2024
ares2024  •  14 Mai 2026, 08:56

Să vezi suferința în cupele europene…..fără ajutorul fluierașilor !

MirTzeA
MirTzeA  •  14 Mai 2026, 08:52

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Sorenson95
Sorenson95  •  14 Mai 2026, 01:26

Da Gica, vrei SA le faci pe placere, dar stim ca te bucurii. Sí noi vrem sa jucam ca Barcelona dar vrem sa mai sí castigam

Vezi toate comentariile (4)
Comentează