FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  FCM BACĂU - STEAUA 0-2

Seară grecească

Articol de - Publicat joi, 24 septembrie 2009 00:00

Eternul salvator al Stelei, Kapetanos, a făcut show aseară: două goluri şi o bară, iar Steaua pare să ia în serios Cupa

Steliştii s-au săturat de umilinţe în Cupă. De la trofeul luat în '99 au înghiţit destule eliminări în fazele crude ale competiţiei, aşa că aseară nu le-au dat băcăuanilor şansa de a se înscrie pe lista călăilor.

Stoichiţă a trimis pe teren cel mai bun "11" pe care-l putea folosi, iar ocaziile roş-albaştrilor s-au înşirat ca perlele într-un colier. Gazdele au avut primul cuvînt ("cap" Vraciu, puţin alături), apoi şi-au intrat în ritm cei din Ghencea. Cu Kapetanos în prim-plan. După o pasă ideală a lui Petre Marin, grecul a rămas singur cu Ignătescu şi a marcat, cu un pic de şansă. Stancu şi acelaşi Kapetanos au ratat oportunităţi mari, dincolo Zapata a blocat orice fază ce părea periculoasă. Tătăruşanu mai are de stat pe bancă.

E mereu unde trebuie
Nicoliţă a fentat şi el ocazia de a face 2-0 la pauză, la fel a procedat şi imediat la reluare (49). O situaţie aproape identică peste două minute, însă Kapetanos, cine altcineva?, a fost pe fază şi a împins mingea în poartă. Grecul a mai dat şi-o bară, după ce şi Szekely îl făcuse mare pe Ignătescu.

Băcăuanii n-au mai sperat deloc, pentru că Steaua a fost foarte ofensivă şi sigură pe ea pînă la final. Şi Stoichiţă a îndeplinit deja un mini-obiectiv: roş-albaştrii nu s-au mai făcut de rîs în Cupă.

FLASH

Argăseală huiduit
Preşedintele Stelei, Valeriu Argăseală, a avut parte de o primire ostilă din partea fanilor băcăuani. În timp ce traversa terenul pentru a ajunge la "oficială", el a fost huiduit de suporterii aflaţi la tribuna I. "Argăseală, cum e să fii scav la cioban?", i-au strigat oamenii din tribune. (Cătălin Andrieş)

S-au călat în picioare
Partida cu Steaua a trezit un mare interes pentru băcăuani, cele 9.000 de bilete scoase la vînzare fiind epuizate cu aproximativ 4 ore înainte de startul meciului. Fiindcă se efectuează lucrări la tribuna a II-a, accesul în stadion s-a făcut doar pe două porţi şi din această cauză s-a creat o îmbulzeală de nedescris. Oamenii s-au călcat în picioare, 10.000 de fani fiind încă în afara arenei.  (Cătălin Barzaghideanu)

Contestat peste tot
Roş-albaştrii au fost încurajaţi de doar 50 de fani. Suporterii au scandat împotriva lui Gigi Becali şi au afişat mai multe bannere. "Un club curat mai presus de toate", "Vinde Steaua!", "Becali, pleacă din Ghencea!" şi "Cu pumnii strînşi şi ridicaţi spre cer / De 7 ani mărşăluim spre un viitor liber" au fost mesajele fanilor stelişti. Tot ieri, cîţiva ultraşi stelişti au afişat în tribune la BCR Open România mesajul "Pleacă din Ghencea".

Ştirile meciului
- Twente, echipa pe terenul căreia va juca Steaua joi, s-a calificat în 16-imile Cupei Olandei, după victoria cu SC Joure (amatori), scor 8-0.
- Bănel Nicoliţă a început partida de la Bacău cu o pereche de ghete negre. După pauză, stelistiul a apărut însă cu încălţări albe.
- În minutul 67, "centralul" Ghimbăşan a dictat penalty pentru băcăuani, dar a întors decizia şi a dat doar lovitură din marginea careului, la semnalizarea corectă a asistentului Hulubei.

FLASH

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Adversara celor de la FCSB în Europa League conducea cu 3-0 în minutul 12, însă apoi a urmat NEBUNIA!

Cosmin Olăroiu nu ne vrea în UE, Ion Țiriac nu ne vrea în NATO! Declarații controversate în studioul GSP: „Sunt stupefiat! Nu-mi trebuie bază militară! Știți ce ar merge, în schimb?”

Ce-a pățit soția fotbalistului când a ajuns în Botoșani? „S-a dus la mall în Iași, o sută de kilometri, și ne-a spus: «Mamă, ce oraș mare»!”