FOTBAL  »  Superliga  »  INTERVIU INEDIT

10 altfel de întrebări pentru Răzvan Lucescu

Articol de , - Publicat sambata, 25 octombrie 2008 00:00

Gazeta a fost la o lecţie, după care a stat de vorbă cu "Profesorul"; Răzvan Lucescu a răspuns pentru cititorii Gazetei la zece întrebări speciale.


Nimeni nu vorbeşte neîntrebat, toată lumea este concentrată. Cînd cineva greşeşte, în secunda următoare îl are pe antrenor lînga el. Nu există timpi morţi, ci doar pauze scurte. Toţi sînt captivaţi, majoritatea zîmbesc. Razvan îi urmăreşte atent şi se implică activ. "Ai văzut? Asta trebuie să faci!", sînt momente des întîlnite la antrenamentele lui. Azi a programat două.

Linia invizibilă
În ultima parte a celui de la ora 10:00, jucătorii se retrag pe un teren alăturat, unde continuă un program de exerciţii lejere. Fundaşii rămîn pe loc. Sînt împărţiţi în două grupe de cîte 4. În timp ce prima atacă, cealaltă se apară. Unul iese la omul cu mingea, cel de lînga el îl dublează, toţi aleargă însă păstrînd o linie perfectă. O linie vizibilă doar în clasament: FC Braşov are cea mai bună apărare din Liga I, doar 5 goluri primite în 11 etape.

"PAC - PAC cu Răzvan"

Calm, zîmbitor si foarte atent la detalii. Un profesionist. Asa ar putea fi descris antrenorul Răzvan Lucescu. Omul se descrie singur!

1. Ce nu-i place lui Răzvan Lucescu în fotbal?
- Violenţa şi scandalul, cu siguranţă!

2. Înseamnă că nu-ţi place fotbalul românesc?
- Nu, înseamnă că în fotbalul românesc vorbesc mai mult conducătorii, iar ei nu fac altceva decît să întreţină scandalul.

3. Care este jucătorul preferat pe care l-ai antrenat?
- Fiecare jucător a fost ca propriul meu copil. Preferaţii mei sînt cei cu care lucrez zi de zi, cei cu care împart atît bucuriile, cît şi necazurile.

4. Totuşi, fiecare antrenor are o slăbiciune. A ta care e?
- Daniel Niculae! :) (urmează o pauză lungă) Viorel Moldovan, Ianis Zicu, Vali Bădoi... Sînt mai mulţi jucători.

5. Cum ţi-ar plăcea să fie ziua despărţirii de fotbal?
- (oftează, rîde, se gîndeşte) Nu! Mi-e imposibil să mă gîndesc la asta. Mi-e foarte greu să mă văd departe de fotbal, este o pasiune care mi-a intrat în sînge. Sigur, va veni şi ziua aceea, iar atunci îmi voi lua soţia şi copiii şi voi pleca prin lume. Îmi doresc mult să călătoresc.

6. Cum vrei să-şi amintească suporterii de tine?
- Cu respect.

7. Unde te vezi peste 10 ani?
- (zîmbeşte) Poate la o echipă din străinătate, pentru că îmi doresc foarte mult să ajung acolo. Cred că ar fi o experienţă unică. În plus, creşti foarte mult în valoare şi capeţi altă mentalitate.

8. Vorbeşti de străinătate, în timp ce mulţi vorbesc despre întoarcerea tatălui tău acasă. Cum e?
- Tata nu se va mai întoarce niciodată să antreneze aici. De ce-ar face-o!? De ce-ar accepta să fie înjurat!?

9. Se vorbeşte mult şi despre echipa naţională. Ce părere ai?
- Naţionala are antrenor! Şi v-am spus, nu cred că tata...

10. Nu la tatăl tău ne gîndeam...
- (zîmbeşte) A, nu! E prea devreme să vorbim despre asta. Pot să vă spun doar că echipa naţională e visul oricărui antrenor.

"Cea mai neplăcută amintire a mea? Noaptea în care am fost demis de la Rapid" -- Răzvan Lucescu

 

Citește și:

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat
Nationala
Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat
Anunț MAJOR din partea FRF! România primește un număr INFIM de bilete la meciul cu Olanda » Cine are prioritate la achiziționare + prețuri
Nationala
Anunț MAJOR din partea FRF! România primește un număr INFIM de bilete la meciul cu Olanda » Cine are prioritate la achiziționare + prețuri
Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”
Superliga
Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda


Comentarii (27)
 •  26 Octombrie 2008, 01:09

Respect Razavane! poate intr-o zi revii la Rapid, acolo unde iti este locul!! Te asteptam!

 •  25 Octombrie 2008, 22:40

Un antrenor care promite, dar caracter ZERO, ca si Taticul lui. Din pacate pentru amandoi, Doamne Doamne le da peste bot cand le este lumea mai draga. Cel putin Taticu a fost un fotbalist bun( este adevarat cam la cinci clase mai jos ca Dobrin , ca sa dau un exemplu), ceea ce nu se poate spune de Razvanel, care nu a spus mai nimic ca jucator.

 •  25 Octombrie 2008, 22:37

asta de sub e un papagal din club. brasovenii s-au saturat de voi. sa ne dati banii inapoi pe bilete. auzi 20 de lei la peluza si spectacol 0. o rusine de echipa in frunte cu acest pseudo antrenor care stie doar faza defensiva. plecati cu totii

Vezi toate comentariile (27)
Comentează