FOTBAL  »  Superliga  »  CRAIOVA - OŢELUL, AZI, 20:30, DIGISPORT ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

Alin Stoica: "M-ar încînta să joc la Ştiinţa"

Articol de - Publicat vineri, 05 noiembrie 2010 00:00

Mijlocaşul Alin Stoica şi-a reziliat contractul cu Vojvodina, se antrenează de ieri sub comanda lui Victor Piţurcă şi are şanse mari să semneze cu Universitatea.

- Alin, ai semnat contractul?
- Nu, încă nu am discutat detalii. Oricum, nu e vorba că aş fi venit în probe, cum am văzut că s-a spus. Domnul Piţurcă m-a chemat să mă antrenez la Craiova şi eu am răspuns prezent. Cum nu mi-am primit banii de la Vojvodina, am reziliat contractul cu sîrbii şi acum nu am nici un angajament. Pot să mă pregătesc cu ce echipă vreau.

- Sînt şanse mari să bateţi palma?
- Eu aş fi încîntat să joc la Universitatea, dar vom vedea în următoarele zile. Rămîn în Bănie şi voi continua să mă prezint în fiecare zi la antrenamente. Următorul e vineri, în ziua meciului cu Oţelul.

- Vii la stadion?
- Bineînţeles! Le urez multă baftă craiovenilor!

CV Alin Stoica
Vîrstă: 30 de ani
Debut în Liga 1: 20.04.1996, Inter Sibiu - Steaua 0-0
A jucat la: Steaua (1995-1996), Anderlecht (1996-2002), FC Bruges (2002-2005), FC Naţional (2005), Poli Timişoara (2006), Gent (2006-2007), Mouscron (2008), Vojvodina (2009)
Meciuri / goluri în Liga 1: 11 / 1
Meciuri / goluri la echipa naţională: 13 / 0
Palmares:
- Campion al României cu Steaua (1996)
- Campion al Belgiei cu Anderlecht (2000, 2001) şi cu FC Bruges (2003, 2005)
- Cupa Belgiei cu FC Bruges (2004)
- Supercupa Belgiei cu Anderlecht (2000, 2001) şi cu FC Bruges (2003, 2004)

14 luni au trecut de la ultimul meci oficial jucat de Alin Stoica: 13.09.2009, Vojvodina - Smederevo 1-1

22 de meciuri oficiale a jucat Alin Stoica în ultimii 3 ani şi jumătate, fără să marcheze vreun gol

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Anunță un sponsor nou imediat după FCSB - Petrolul: „Sunt discuții avansate. Vor primi bonus de victorie pentru acest meci!”
Gigi Becali a făcut praf un jucător, apoi s-a răzgândit și a criticat arbitrajul » Ce arată imaginile de la cel mai încins moment al jocului

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”