FOTBAL  »  Superliga  »  POLI IAȘI - STEAUA 0-2

Cel mai iubit dintre columbieni

Articol de GSP - Publicat luni, 19 octombrie 2009 00:00

Dayro Moreno e logodit cu șansa. A revenit în prima echipă a Stelei după 5 luni și a marcat golul salvării la cîteva minute după intrarea pe teren

Pînă mîine, cînd apare primul DVD-ul cu Steaua ‘86, roș - albaștrilor le lăcrimează ochii privind la neputincioșii ce-i reprezintă în prezent.

În debutul meciului de la Iaș , Steaua a fost paralizată de frig, dar mai ales de jocul gazdelor. Ce-i drept, Surdu (8) putea dezgheța tabela, dar “capul” său a fost scos de pe linia porț i de Straton.

DEMOLAȚI PE STÎNGA
Bersnjak (11) a răspuns la secundă. A aruncat mingea în vinclu și, cînd tot stadionul era-n picioare, Zapata și-a întins mănușa. Titularizarea lui Filip ca fundaș stînga a fost ca o încercare de a juca în zece pentru Stoichiță. Tînărul fotbalist a fost făcut KO de Buta și Miclea și i-a pasat și lui Bujor (17), atacantul ieșenilor neconcretizînd oferta.

Steaua și-a scos apoi la vedere cele două arme principale. Viteza lui Nicoliță și a lui Szekely și oportunismul lui Kapetanos. Cînd au fost puse în practică, au apărut ocaziile. Pantelis (40) a marcat, dar golul său a fost anulat, eronat, pe motiv de ofsaid.

DAYROOOOOOOO!
Apoi, Bănel a pasat perfect pentru Szekely (55), acesta trăgînd în blocaj cu toată poarta în față. Janos l-a servit perfect pe Toja (65), după o cursă de 50 de metri, columbianul a fentat frumos, a săltat mingea peste Brăneț , dar transversala s-a opus.

“Lippi” și-a forțat norocul, aruncîndu-l pe teren și pe Dayro Moreno. Iar columbianul, după cîteva luni de penitență în liga secundă, și-a scos echipa din mocirla neputinței, cu un șut perfect la colțul lung. Szekely a făcut 2-0 în prelungiri, dar flash-urile sînt acum pe Dayro.

GOLANSKI S-A ACCIDENTAT DIN NOU
Revenit în echipa Stelei după o pauză de 7 săptămîni cauzată de o leziune musculară, Pawel Golanski n-a rezistat nici aseară pe teren toate cele 90 de minute. El a fost nevoit să iasă cu 11 minute înainte de final, după ce a acuzat dureri puternice la genunchiul drept.

Filip, doar o repriză
Surpriza lui Mihai Stoichiţă pentru postul de fundaş stînga, Lucian Filip (19 ani), a rezistat pe teren doar pînă la pauză. Exasperat de greşelile tînărului său jucător, antrenorul a vrut să-l scoată de pe teren încă din timpul primei reprize. Filip a fost schimbat cu Baciu, iar Rada a trecut fundaş stînga.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„Atunci am turbat!” » Marius Șumudică, SHOW inconfundabil la interviu: „Au ieșit ghioceii, vin cu stropitoarea!”
Nicușor Dan, anunț de ultim moment despre Arena Națională
Dune 3 se poate filma în Anglia! Imagini catastrofale surprinse la arena Plough Lane » Meciul cu Newcastle, amânat

Gigi Becali a dezvăluit meciul la care va reveni pe stadion » Câți bani a strâns pe biletele din Europa League până acum

Bănel Nicoliță a dezvăluit ce salariu are în Liga 4 din România. Primă uriașă primită la semnătură