FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - FCSB 0-1

VIDEO CU GOLUL Edjouma a decis derby-ul după o combinație de efect » Petrescu: „Un gol din nimic!”

Articol de - Publicat luni, 06 februarie 2023 00:07 / Actualizat luni, 06 februarie 2023 01:36

FCSB a câștigat derby-ul cu CFR Cluj (1-0), grație unui gol marcat de Malcom Edjouma.

Mijlocașul francez de 26 de ani a reușit să decidă meciul în minutul 88, după o acțiune spectaculoasă.

VIDEO Golul marcat de Malcom Edjouma în CFR Cluj - FCSB

Faza golului a pornit de la Ejdouma, care a recepționat o minge la 40 de metri de poarta lui Scuffet. Deși era înconjurat de 5 adversari, mijlocașul a pătruns către buturile italianului și i-a pasat, la întâlnire, lui Octavian Popescu.

Acesta i-a întors mingea lui Edjouma, la marginea careului mic, iar francezul a profitat de lipsa de marcaj și a finalizat elegant, din prima, trimițând mingea pe lângă Scuffet.

Pentru francezul adus în Liga 1 în ianuarie 2020 a fost golul cu numărul 10, în 57 de meciuri. Are 4 pentru FC Botoșani și 6 pentru FCSB.

Dan Petrescu, după CFR Cluj - FCSB 0-1: „Un gol din nimic”

După meci, Dan Petrescu a analizat golul marcat de Edjouma și prestațiile celor două echipe.

„E clar, sunt supărat. Toată echipa este. FCSB a fost mai bună în prima repriză, a avut mai multe ocazii. La pauză am vorbit puțin, am făcut și o schimbare. Am arătat bine. Dacă nu am putut să o băgăm...  Ei au dat un gol din nimic, la prima ocazie din repriza secundă.

Noi am avut înainte la Yeboah, singur cu portarul. Dacă pasa în fața porții, era altceva. A fost un meci foarte greu, mai ales pe terenul ăsta. În prima au fost mai buni, în a doua am fost noi. Probabil o remiză era echitabilă. Suntem vulnerabili că am luat gol în minutul 90? Suntem încă pe primul loc, nu e nimic pierdut. Dar sigur, un 0-0 era mult mai bun”, a spus Dan Petrescu.

Mihai Stoica „a decolat” după victoria cu CFR Cluj » Refrenul scandat cu galeria: „Doar pentru tine am renunțat la tot!”

Două note de 8 în derby-ul CFR Cluj - FCSB » Un singur fotbalist „lăsat corigent”