FOTBAL  »  Superliga  »  AMICAL / FC MEYRIN - DINAMO 0-3

Ciocolată amăruie

Articol de - Publicat marti, 15 iulie 2008 00:00

"Cîinii" au avut aseară un debut-fulger cu elveţienii, dar repriza a doua nu i-a dat satisfacţia dorită lui Mircea Rednic

Dinamoviştii s-au deplasat ieri 100 de kilometri pînă în Elveţia, pentru a efectua un amical cu iz de antrenament. Adversara, FC Meyrin, din liga a treia helvetă, a încercat din răsputeri să le ţină piept "cîinilor" lui Rednic. Roş-albii au zburdat pe lîngă jucătorii gazdelor, care s-au îndopat bine cu batoane de Mars înainte de meci, administrîndu-le un sec 3-0 în penultimul amical al stagiului. Cu ocazia excursiei in Elveţia, dinamoviştii şi-au învins şi coşmarul verii, acela de a trece de o formaţie de liga a treia în pregătiri. "Cîinii" au început în forţă. Homei a avut două centrări reuşite, ce s-au materializat prin golurile lui Attoukoura (7) şi Andrei Cristea (19).

Concurenţa naşte o competiţie acerbă şi la un amical cu o formaţie de semiamatori, de aceea Torje şi Andrei Cristea şi-au disputat balonul-jucărie ca doi copii pentru cine să bată penalty-ul, mijlocaşul de două milioane de euro avînd cîştig de cauză. Rednic a experimentat diverse module de joc în repriza a doua, permutîndu-i continuu pe cei trei din faţă - cei doi Cristea şi Thiago.

A REVENIT “PISICA”

Lobonţ a intrat la Dinamo în minutul 57, fiind aplaudat la apariţia pe teren de cei 300 de spectatori, iar Lucian Goian i-a înmînat docil şi banderola de căpitan. Prezenţa internaţionalului s-a făcut imediat simţită, "Pisica" dirijînd permanent "cîinii" din faţa lui.

Thiago s-a remarcat printr-o ratare monumentală, singur cu portarul (48). În finalul meciului, Galliquio şi Goian au fost la cîţiva centimetri de gol (82), iar Andrei Cristea a căutat a doua reuşită personală în acest meci, dar a şutat în bară din lovitură liberă (83).

Pentru Dinamo urmează ultimul amical, miercuri, ora României 20, cu echipa de ligă secundă franceză Grenoble, partidă în care Mircea Rednic vrea să joace în mare măsură cu formaţia cu care va începe meciul cu Pandurii, din prima etapă.

FC MEYRIN - DINAMO 0-3 (0-3)
Au marcat: Attoukoura (7), Torje (13), A. Cristea (19)
Dinamo (prima repriză) - Romanovs - Homei, L. Goian, Pekarici, Diabate - Torje, Marinovici, Boştină, Attoukoura - A. Cristea, Miranda
Dinamo (repriza secundă) - Romanovs (57 Lobonţ) - Rodrigues, Galliquio, L. Goian, Diabate - Attoukoura, Izvoranu, I. Iordache - Thiago, Ad. Cristea (88 Homei) - A. Cristea

Croat de viitor

În prima repriză a evoluat şi mijlocaşul defensiv Mario Marinovici (24 de ani), care a lăsat o impresie plăcută. Croatul s-a mişcat bine în teren, a căutat spaţii libere, de manevră, ţine capul sus şi are tupeu, avînd acurateţe în a pasa balonul. Aşa cum s-a stabilit de la început, în partea secundă a intrat francezul Rodrigues (28 de ani), ca fundaş dreapta. A excelat prin cîteva curse în bandă, iar în rest a jucat simplu, încercînd să paseze cît mai rapid. Întrebat ce părere are despre cei doi, Cornel Dinu a spus doar: "În general îmi place Croaţia ca naţie".

"Mai e nevoie de întăriri, dar nu sînt probleme mari. Mai sînt două-trei retuşuri care trebuie făcute, întrucît campionatul e lung"

Cornel Dinu, administrator delegat Dinamo

Fosta gimnastă Ana Porgras, triunghi amoros la Survivor? Ce dezvăluiri face câștigătorul: „Mi-a propus un joc”
Stiri extrasport
„Tricolorul” pe care Cornel Dinu îl consideră un intrus la Euro: „Nu știu de ce mizează în continuare pe el”
Nationala
3 lucruri cu care nu s-a putut acomoda camerunezul sosit de 3 ani în România: „Vă spun ce aș schimba”

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda