FOTBAL  »  Superliga  »  U CRAIOVA - SPORTUL 1-0

Craiova, gol de 3 puncte în minutul 90 » Piţi Force One

Ovidiu Stoianof, Stoianof, U Craiova

Articol de - Publicat duminica, 29 august 2010 00:00

Lui Piţurcă i-a ieşit şi de data asta debutul, Ştiinţa bifînd dramatic prima victorie din sezon prin golul lui Stoianof din ultimul minut Vezi rezumatul partidei U Craiova - Sportul 1-0! (video)

"Studenţii" din Regie s-au crucit cînd au văzut că evoluează cu stadionul plin la Craiova şi s-au uitat atent să vadă dacă nu cumva Messi se strecurase în primul "11" al lor.

Cel responsabil că toată Oltenia intrase peste noapte sub avertizare de cod roşu la euforie dădea  din mîini disperat pe marginea terenului: în tribună atmosfera era ca pe vremuri, dar Universitatea continua să joace ca pe cioburi. Crema de zi aplicată echipei îşi pierduse efectul seara şi se vedeau ridurile, vraja n-a ţinut. "Incredibil cum stau pe loc acolo în faţă, abia se mişcă!", a sesizat Piţurcă, nervos că după 30 de minute Craiova nu reuşise nici un şut pe poartă. Ar fi vrut să le ofere oamenilor şi puţin spectacol la debut, titularizînd trei vîrfuri autentice.

Wobay, the best
Singurul oltean care a ieşit în evidenţă din rîndurile unei trupe fără victorie în Liga I a fost Wobay. Şuturile leonezului au fost ocaziile primei reprize, dar în minutul 31 apărarea Sportului a deviat în corner, iar apoi Niculescu şi-a salvat echipa (39).

Fotbaliştii "piranha" ai Sportului, printre cele mai lacome specii ale Ligii 1 în faţa porţii, n-au încurajat nici ei spectacolul. Mihai Costea a mai alungat din amorţeală şi a testat volumul maxim al tribunelor cînd a ratat incredibil scăpat singur spre poartă (58). Wobay a continuat să se agite şi pe stînga, şi pe dreapta pînă cînd noul lui Mister a decis să-l scoată.

Într-un final ce părea să se coloreze gri-albastru, Piţi a mizat pe numărul 19 norocos şi i-a ieşit: tocmai Stoianof a marcat, atacantul cu procentaj de reuşită mai mic decît al lui Găman, în ultimul minut!

Un stadion pentru Piţi
Victor Piţurcă s-a arătat în faţa celor 20.000 de suporteri care au venit să-l vadă cu doar cîteva secunde înainte de fluierul de start. Îmbrăcat la costum, managerul general a văzut mişcările de încălzire ale jucătorilor din gura tunelului şi n-a putut fi reperat de spectatori. Ajuns pe bancă, Piţi s-a conformat repede cînd a fost pus de arbitrul de rezervă să-şi îmbrace sacoul, din cauza cămăşii albe care s-ar fi putut confunda cu tricourile craiovenilor. Tot stadionul i-a scandat numele, iar galeria de la tribuna a II-a a afişat un banner de 20 de metri lungime cu mesajul: "Aici e casa noastră, a venit Piţurcă, Ştiinţa o să renască".

Gloriile vor primi carduri gratis
Noua conducere a grupării oltene a hotărît ca toţi foştii mari fotbalişti ai clubului să beneficieze de gratuitate la toate meciurile de acasă ale echipei. Cu Sportul gloriile alb-albastre au primit invitaţii, dar la următorul joc pe <Central>, cel cu Rapid, Balaci, Tilihoi, Cămătaru şi ceilalţi jucători de legendă ai Universităţii vor putea intra în arenă pe baza unor carduri speciale.

"Venirea domnului Piţurcă ne-a dat multă încredere şi asta s-a văzut pe teren"
Andrei Prepeliţă, căpitan U Craiova

"Este prima victorie a noastră în acest sezon, cu siguranţă toate problemele de la echipă se vor rezolva. Sportul nu a avut nici o ocazie!"
Mihai Costea, atacant U Craiova

"Nu vă spun decît atît: <A venit Victor Piţurcă!>"
Adrian Mititelu, patron U Craiova

"La Piţurcă nu e noroc, e ştiinţă! Publicul a fost extraordinar!"
Emil Săndoi, antrenor "naţionala" de tineret

Inbox:

- Gîngioveanu nu a fost nici măcar rezervă aseară. Mijlocaşul a acuzat o accidentare la glezna stîngă şi nu s-a antrenat deloc în ultimele zile.
- Florin Marin s-a prezentat de vineri la echipă. Cel care are misiunea de a spiona adversarii Ştiinţei a văzut ieri meciul de la "oficială". Tot în tribună a stat şi directorul tehnic Sandu Tăbîrcă.

Inbox:

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Louis Munteanu, „aroganță” la microfon: „Ei doi de la FCSB n-au cum să fie inteligenți ca mine”
„M-ai sunat să faci mișto?” » Gigi Becali, supărat. Nu i-a convenit egalul cu CFR Cluj: „Am greșit că l-am impus pe el în echipa de start”
Trupul lui Gheorghe Mulțescu va fi depus la Muzeul CS Dinamo » Soția dezvăluie de ce nu poate să-l înmormânteze unde și-ar fi dorit

„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”

A urcat pe scena de la Vocea României și nimeni nu și-a dat seama că e fiul legendei sportului românesc