FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - VOINŢA SIBIU 1-0

Danciu-gol, bun la toate » Cel mai prolific atacant din ultimii 25 de ani va juca mijlocaş etapa următoare

Articol de - Publicat luni, 21 noiembrie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 20 noiembrie 2011 21:37

Veteranul "cîinilor", care face 35 de ani luna viitoare, va evolua la Mioveni în locul suspendatului Cătălin Munteanu

Cel mai bun fotbalist din Liga 1, conform parametrilor de evoluţie, Cătălin Munteanu, va absenta în confruntarea de week-end-ul viitor, de la Mioveni. Chiar a părut că mijlocaşul de creaţie al dinamoviştilor a luat special, pe final de meci, cartonaş galben, ca nu cumva să rişte să-l ia împotriva Daciei şi atunci să rateze Derby de România.

Joacă orice şi la mijloc
Ciobi i-a găsit repede un înlocuitor pentru partida cu formaţia aflată la retrogradare. Este vorba de Ionel Dănciulescu, "fotbalistul bun la toate" din curtea liderului. Atacantul care luna viitoare va împlini 35 de ani şi care a marcat golul victoriei cu Voinţa Sibiu (1-0) va juca pe postul lui Cătălin. "Nu sînt de aceleaşi stil, dar la ce travaliu şi putere de muncă are «Danciu», nu se va resimţi absenţa lui Cătălin", spun colegii celor doi. "Corbu'" a mai jucat în linia mediană, atît la Dinamo, cît şi la Shandong Luneng sau Hercules Alicante. Şi sîmbătă seară, a venit în zona de la mijlocul terenului, a trecut şi pe dreapta, "practic joc oriunde îmi spune antrenorul, indiferent de locaţie", cum afirmă chiar el.

Cu 4 atacanţi
În această situaţie, cu Dănciulescu retras, oricum mult mai ofensiv şi mai activ decît Pătraşcu, cel ce mai poate evolua în locul lui "Cap de zmeu", Dinamo va ataca avîndu-i în faţă pe golgeterul Marius Niculae şi pe Liviu Ganea. Dacă îl mai punem la socoteală şi pe Alexe, aripă stînga, dar şi el un jucător ofensiv, reiese că roş-albii vor forţa cu 4 atacanţi din primul minut la Mioveni. Ca şi sîmbătă, contra Voinţei, pînă cînd Dănciulescu a deschis scorul.

8 goluri a marcat Dănciulescu în acest sezon, ajungînd la 202 înscrise în Liga 1

"Cred că sîntem într-un moment bun, trebuie să-l fructificăm. Nu avem de ce să ne lăudăm acum, s-o facem după ultima etapă, dacă vom avea cu ce"
Ionel Dănciulescu, atacant Dinamo

"Şi cu Voinţa a fost tare greu, va fi la fel şi la Mioveni, doar dacă vom rămîne muncitori şi concentraţi vom avea rezultate. Mai e pînă la derby-ul cu Steaua"

Moşul îi aduce un nou contract
Sărbătorile de iarnă îi pot aduce atacantului un nou acord cu Dinamo, pînă la încheierea carierei. Înţelegerea lui Dănciulescu cu roş-albii expiră în vara lui 2012, însă ambele părţi vizează prelungirea, mai ales că forma vîrfului demonstrează că e departe de a-şi pune ghetele în cui. Jucătorul se va întîlni la începutul lui 2012 cu acţionarii pentru a negocia. Momentan, cîştigă 10.000 de euro pe lună şi ar putea avea măcar acelaşi salariu prin noul acord.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Anunță un sponsor nou imediat după FCSB - Petrolul: „Sunt discuții avansate. Vor primi bonus de victorie pentru acest meci!”
Gigi Becali a făcut praf un jucător, apoi s-a răzgândit și a criticat arbitrajul » Ce arată imaginile de la cel mai încins moment al jocului

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”