FOTBAL  »  Superliga  »  FC VASLUI - PANDURII 2-1

De Palme 'd Or » Vasluiul bate Pandurii într-un meci fabulos

Articol de - Publicat duminica, 28 februarie 2010 00:00

Vasluiul a făcut spectacol, gorjenii au dat o replică pe măsură şi a rezultat un meci de festival

Vasluiul continuă să viseze la titlu după victoria împotriva Pandurilor. Una cu mici emoţii la finalul unui meci absolut spectaculos.  Vezi aici rezumatul partidei!  (video)

Ajutor de la Popete
Partida a început cum nu se poate mai prost pentru oaspeţi: penalty în minutul 4, la faultul lui Popete asupra lui Gerlem. Acesta din urmă a şi transformat, deschizînd scorul. Cu handicapul pe tabelă, jucătorii lui Ciubotariu s-au mulţumit doar să dea replica vasluienilor, care au condus ostilităţile.

Vaslui brazilian
Adevăratul spectacol a început după pauză. În minutul 60 Vasluiul s-a desprins după o fază superbă: Gerlem a pătruns şi a centrat din stînga, Temwanjera, sesizînd că e marcat, a lăsat mingea pentru Delgado, care, liber, a trimis-o în poartă. Gazdele au continuat atacurile, Costly a trimis o "torpilă" pe lîngă poartă (67), iar oaspeţii au profitat de apetitul ofensiv al jucătorilor lui Lăcătuş.

Stromajer a redus din diferenţă (70) după ce Kamara şutase la poartă şi mingea s-a oprit în Zubar. Vasluiul a continuat să atace în valuri, Stanca scoţînd senzaţional şuturile lui Gerlem (76) şi Raul Costin (77). Pandurii au dat din nou emoţii în final, iar gazdele, spre meritul lor, au terminat meciul în aceeaşi notă ofensivă.

"Sînt mulţumit, păcat că am suferit pe final de joc. Lipsa de concentrare a făcut ca scorul să nu fie mai mare şi să luăm acel gol, cum rar se vede. Important e că ţinem pasul cu fruntea clasamentului"
Marius Lăcătuş, antrenor FC Vaslui

"Am început meciul de la 0-1, dintr-un penalty dat cu mare lejeritate. E greu astfel în faţa unei echipe ca FC Vaslui. Victoria nu e de contestat, dar ei nu aveau nevoie de acel ajutor pentru a se impune"
Liviu Ciobotariu, antrenor Pandurii

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Ce pensie are Ilie Năstase, după recalculare: „Nici mai mult, nici mai puțin!”
Tenis
Dinamo încearcă să dea lovitura cu doi internaționali români » Unul e format de Hagi, altul a debutat și la prima reprezentativă

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”