FOTBAL  »  Superliga  »  FC ARGEȘ - FCSB

VIDEO CU FAZA Mesaj pentru Gigi Becali! Sorescu, primul gol la FCSB la doar 9 minute după ce i s-a schimbat postul

Deian Sorescu / foto GSP +15   FOTO
Deian Sorescu / foto GSP

Articol de - Publicat duminica, 26 februarie 2023 21:50 / Actualizat duminica, 26 februarie 2023 22:30

Deian Sorescu reclama că nu poate avea la FCSB apetitul la gol pe care-l l avea la Dinamo din moment ce e folosit în flancul drept al defensivei. Ex-dinamovistul pare să fi avut dreptate: la numai nouă minute după ce a fost avansat ca extremă, a înscris pentru roș-albaștri în deplasarea de la Pitești cu FC Argeș

După o perioadă în care a fost criticat de Gigi Becali pentru evoluțiile lipsite de consistență din Superligă, Sorescu și-a luat revanșa în meciul cu FC Argeș. Dar nu a făcut-o din postura de fundaș dreapta, în care a evoluat pe durata primei reprize. După pauză, fotbalistul venit de la Rakow a fost avansat pe postul de extremă și, la doar nouă minute distanță după revenirea de la cabine, a înscris primul său gol în tricoul FCSB-ului.

Deian Sorescu, la primul gol pentru FCSB: a înscris cu FC Argeș la nouă minute după ce i s-a schimbat postul

Angajat ideal de Adrian Șut, Deian Sorescu a avansat curajos către poartă și l-a învins pe Straton printr-un șut în forță, la colțul lung. A fost primul gol al lui Deian în campionatul României după mai bine de un an. Ultima oară o făcea în meciul CS Mioveni - Dinamo 2-1 din decembrie 2021, chiar partida în care a fost umilit de huliganii din galeria dinamovistă.

E alt sistem, sunt alte planuri. Era normal să am nevoie de timp să mă acomodez. Nu sunt supărat deloc. Sunt alături de echipă. Și dacă joc și dacă nu, îmi susțin echipa oriunde aș fi. Am altă poziție și e normal să nu dau randamentul de la Dinamo. Acolo aveam șansa de a marca. Și aici joc pe o poziție care îmi place și încerc să aduc un plus echipei.

- Deian Sorescu, pe 19 februarie

Ilie Dumitrescu, enervat de schimbarea impusă de Becali: „N-am cum să fiu de acord cu așa ceva! Să fie sănătos dacă îl deranjează”
FC ARGEȘ - FCSB

Marius Lăcătuș: „Sorescu ar putea da un randament mai bun acolo”

Inclusiv legenda stelistă Marius Lăcătuș sugera zilele trecute că Sorescu ar trebui folosit pe o poziție mai avansată: Eu cred că Sorescu ar putea da un randament mai bun dacă ar juca în poziția aceea (n.r. - în banda dreaptă a atacului).

Am văzut lucrul acesta și când juca la echipa națională. Randamentul lui Sorescu a fost unul bun acolo”, a spus Lăcătuș, în cadrul emisiunii „Fotbal Club”, de la Digi Sport.

Tot pe durata acestei săptămâni, Gigi Becali era reticent în momentul în care a fost întrebat dacă-l va cumpăra definitiv pe Sorescu în vară: „Încă nu are evoluțiile alea pe care eu le vedeam la Dinamo. Nu mă intereseză ce declară Sorescu după meciuri. Eu vorbesc doar despre ce văd acum la el pe teren”, a spus Becali, conform Prosport.

VIDEO Galeria FCSB intervine în conflictul Rapid vs. Cristina Neagu » Ce s-a auzit la meciul cu FC Argeș

Reporterii GSP au surprins scenele tensionate de la porțile arenei Wembley » Ce s-a întâmplat la câteva minute după finala UCL

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring