FOTBAL  »  Superliga  »  CONTRACT

OFICIAL Denis Alibec a semnat pe un sezon și rămâne în Superliga

Denis Alibec mai joacă la Farul încă un sezon // foto: Farul
Denis Alibec mai joacă la Farul încă un sezon // foto: Farul

Articol de - Publicat sambata, 27 iunie 2026 13:08 / Actualizat sambata, 27 iunie 2026 13:11

Farul Constanța a anunțat că Denis Alibec (35 de ani, atacant) și Ionuț Larie (39, fundaș central) vor juca în tricoul „marinarilor” și în sezonul următor.

Denis Alibec și Ionuț Larie au fost liderii constănțenilor în ultimele sezoane, chiar și în stagiunea 2022-2023, când echipa a cucerit titlul de campioană. Alibec a avut o scurtă aventură la FCSB în 2025, însă a revenit la echipa lui Hagi.

Contractele celor doi urmau să expire la finalul acestei luni, însă conducerea clubului i-a convins pe aceștia să prelungească. Vor juca în alb-albastru și în sezonul următor.

Denis Alibec și Ionuț Larie mai joacă la Farul încă un sezon: „Sărbătoarea a început”

„Sărbătoarea alb-albastră a început!

Ionuț Larie și Denis Alibec continuă la Farul și sezonul viitor”, a anunțat Farul Constanța, pe Facebook.

Denis Alibec a semnat pe un sezon și rămâne în Superliga
Denis Alibec și Ionuț Larie mai joacă la Farul încă un sezon

Gică Popescu anunțase în urmă cu două săptămâni acordurile: „Ieri dimineață am căzut de acord cu Denis Alibec și cu Larie, după discuțiile purtate în ultimele zile. Urmează să semneze contractul. Probabil că au și semnat astăzi.

Denis a știut să negocieze, a fost un pic mai complicat, iar Neluțu Sabău s-a bucurat foarte mult când i-am spus că am căzut de acord cu Denis să semneze contractul”.

  • În sezonul trecut, Ionuț Larie a jucat 37 de meciuri și a marcat de 5 ori pentru Farul. Fundașul central este la Constanța, unde este și născut din 2021.

  • Chiar dacă a venit abia în iarnă, Alibec a ajutat-o pe Farul cu 7 goluri și două pase decisive în stagiunea trecută.

Farul a terminat ultimul sezon pe locul 13 și s-a salvat la retrogradare în barajul cu Chindia (4-4 la general, 4-2 la loviturile de departajare).

„Marinarii” debutează în noul sezon pe terenul vicecampioanei U Cluj, în weekendul 18-19 iulie.

Citește și:
„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”
Altele
„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Superliga
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Discuție de ultimă oră între Gigi Becali și Florin Tănase: „Contractul e făcut. Mâine dimineață pleacă în cantonament”
Superliga
Discuție de ultimă oră între Gigi Becali și Florin Tănase: „Contractul e făcut. Mâine dimineață pleacă în cantonament”
Dinamo a pierdut amicalul cu Motor Lublin! 3 goluri încasate și o veste bună pentru Nuno Campos
Superliga
Dinamo a pierdut amicalul cu Motor Lublin! 3 goluri încasate și o veste bună pentru Nuno Campos
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Profit.ro
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (3)
Andrei77X
Andrei77X  •  27 Iunie 2026, 17:27

Alibec *** iar Larie deja e țapăn săracul.... sunt gata ca butelia amândoi.... Retrogradarea e a lor anul ăsta mai ales daca incep prost , dau afara antrenorul si aduc vreo marcă gen Stoicanio .....

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

therealreddog33
therealreddog33  •  27 Iunie 2026, 14:26

Întrebarea e: de ce? Dar sigur, Ghe Popescu știe mai bine.

Danezul
Danezul  •  27 Iunie 2026, 13:44

Larie săracul vrea da nu îl mai țin puterile în ultimul timp a făcut mai multe gafe iar Alibec e 10 la sută din ce a fost acum 10 ani în concluzie Farul tat la retrogradare este

Vezi toate comentariile (3)
Comentează