FOTBAL  »  Superliga  »  OŢELUL GALAŢI - CFR CLUJ 1-0

Dorinel a bătut CFR-ul, echipa la care a debutat, dar de care s-a despărţit cu scandal

Ciprian Deac, Deac, CFR Cluj

Articol de GSP - Publicat luni, 08 martie 2010 00:00

CFR a făcut un joc foarte slab şi a ratat desprinderea în faţa Oţelului şi lupta la titlu e din nou aprigă

Oţelul trage la titlu. OK, e o utopie privind clasamentul, dar ieri CFR-ul n-a părut nici măcar o echipă care trage la cupele europene. Galaţiul a început iute cu liderul Ligii I. Un hei-rup prelungit care a măcinat continuu încercînd să fărîme defensiva tare a lui Mandorlini. Vezi rezumatul partidei Oţelul Galaţi - CFR Cluj 1-0! (video)

13 era să fie cu ghinion pentru clujeni. Minutul în care lui Antal, faţă în faţă cu Nuno Claro, i-a fost suflată mingea pînă s-a hotărît cu ce picior să tragă. Cu Mureşan şi Dani, doi închizători puşi ieri mai degrabă pe construcţia adversarului, şi cu argentinianul Culio al cărui stîng a fost îngheţat, CFR n-a contat. Şi totuşi Bud (21) l-a pierdut pe drum pe Rîpă, dar a tras în Grahovac.

Inexistenţi
Pumnalul a fost înfipt în coasta clujenilor de Ionuţ Neagu (38). Antal şi Paraschiv s-au distrat pe rînd cu apărătorii ardelenilor, iar mijlocaşul gazdelor a înscris cu un voleu superb din cădere.

CFR a schimbat liniile după pauză. I-a introdus rînd pe rînd pe Traore, Peralta şi Nicolae Dică. Dar numele nu joacă. Iar Oţelul a fost echipa mai organizată şi mai eficientă. Sergiu Costin (66) şi Sălăgean (85) puteau aduce o victorie mai clară, dar de fiecare dată s-a opus Nuno Claro. Clujul a avut doar o ocazie, prin Peralta (69), Grahovac fiind scos erou de gazde. Cei mai fanatici suporteri ai Oţelului n-au stat ieri în peluze. În faţa televizoarelor, contracandidatele CFR-ului şi-au frămîntat mîinile pentru relansarea luptei la titlul.

Cadu şi Mureşan, out cu Dinamo!
CFR Cluj nu va putea conta pe doi titulari în meciul de sîmbătă cu Dinamo, ambii fiind suspendaţi. Gabriel Mureşan a primit cartonaş roşu ieri, iar Cadu a văzut al şaptelea cartonaş galben al sezonului. "Colţescu a distrus meciul. Să vorbească el, eu nu mai am ce zice", a spus căpitanul clujenilor, care a fost avertizat pentru că a şutat nervos un balon în tribune.

Bourceanu alături de Oţelul
Alexandru Bourceanu, mijlocaşul lui Poli Timişoara, a fost prezent ieri la meciul Oţelului. Fotbalistul de 25 de ani, care a evoluat la Galaţi pînă să ajungă pe Bega, a fost suporterul foştilor săi colegi pe care i-a încurajat din tribună. La pauză, Bourceanu a salutat publicul prezent la tribuna I şi a făcut poze cu suporterii. (Andrei Crăiţoiu)

"Sînt bucuros că am început returul foarte bine. Nu am luat nici un gol în aceste 3 meciuri. Mergem în Ghencea să cîştigăm"
Dorinel Munteanu, antrenor Oţelul

"Am ghete ca ale lui Fernando Torres, dar nu asta m-a ajutat să dau gol. Mai degrabă faptul că am fost uniţi şi am luptat pînă în minutul 90"
Ionuţ Neagu, mijlocaş Oţelul

ŞTIRILE MECIULUI:

- Panin a fost menajat în perspectiva partidei cu Dinamo, din etapa următoare, fundaşul CFR-ului fiind la un pas de suspendare, cu trei cartonaşe galbene.

- Nicolae Dică a început meciul ca rezervă, iar suporterii gălăţeni s-au înghesuit să-i ceară autografe.

- Felice Piccolo a debutat pentru CFR, însă în multe momente nu s-a sincronizat cu Cadu.

Inexistenţi

Notele GSP după meciul unei generații: „Ciudat să vedem decarul în bandă, dar Iordănescu a simțit bine!”
Nationala
Gică Hagi, exuberant după calificarea României în optimi la Euro 2024: „Cred că e posibil orice acum”
Nationala

Dan Șucu nu se oprește! Transfer la Rapid direct de la naționala României, în ziua meciului decisiv cu Slovacia

L'Equipe, reacție incredibilă despre România, posibila adversară a Franței la Euro: „Implacabilă, să se neutralizeze reciproc”