FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”

Ionuț Cercel (în dreapta) nu a confirmat: împrumutat la Farul, fosta lui echipă. Foto: Imago Images
Ionuț Cercel (în dreapta) nu a confirmat: împrumutat la Farul, fosta lui echipă. Foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 21 iunie 2026 22:08 / Actualizat duminica, 21 iunie 2026 22:17

Mihai Stoica (61 de ani), președintele Consiliului Administrativ de la FCSB, a anunțat că fundașul dreapta Ionuț Cercel (19) va juca sub formă de împrumut pentru Farul.

După un sezon în care a fost măcinat de accidentări și nu a jucat foarte mult, Ionuț Cercel se va întoarce la fosta echipă pentru a prinde mai multe minute.

Mihai Stoica: „Cercel va merge la Farul împrumut un an”

Anunțul a fost făcut de Mihai Stoica, oficialul de la FCSB care îl lăudase de mai multe ori pe tânăr de la sosirea în lotul bucureștenilor.

Cele două cluburi au bătut deja palma pentru un împrumut pe un an îl apărătorului școlit chiar la echipa lui Gică Hagi.

„Cercel va merge la Farul împrumut un an, ne-am înțeles cu ei”, a spus Mihai Stoica, la emisiunea „Fotbal Show”, de la Prima Sport.

La începutul sezonului recent încheiat, Ionuț Cercel era văzut drept principala variantă pentru asigurarea regulei under 21. Cu toate acestea, a prins doar 11 partide.

FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
Ionuț Cercel se întoarce la Farul, foto: Cristi Preda (GSP.ro)

Ionuț Cercel sosea la FCSB în februarie 2025. Farul a încasat 900.000 de euro de la Gigi Becali, 500.000 de euro reprezentând suma de transfer. Restul banilor au provenit din alte clauze incluse în contract, care au fost activate.

Apărătorul are în total 14 meciuri pentru FCSB și tot 14 în tricoul Farului, echipa care l-a lansat în fotbal. Este cotat la 450.000 de euro și mai are contract cu bucureștenii până în 2030.

Cercel trebuia să joace fundaș dreapta. Eu când l-am luat am zis că-l bag fundaș central. Ei l-au băgat în dreapta. Acum, am zis că trebuie să jucăm în apărare cu U21. M-a costat 900.000 până acum. Trebuie să jucăm cu el. Am dat 500.000, încă 200.000 pentru nu știu câte jocuri, apoi încă 200.000 o altă clauză. Am dat 900.000 și pentru el, și pentru Stoian.

- Gigi Becali, în luna octombrie

Citește și:
Îl mai recunoști? Fostul mare internațional argentinian a apărut în tribune la Argentina - Austria și i-a uimit pe fani
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Îl mai recunoști? Fostul mare internațional argentinian a apărut în tribune la Argentina - Austria și i-a uimit pe fani
Meciul Franța – Irak, întrerupt din cauza unei regule americane stricte!
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Meciul Franța – Irak, întrerupt din cauza unei regule americane stricte!
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Special
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial


Comentarii (4)
alex.030365
alex.030365  •  22 Iunie 2026, 00:28
Postat de CalinF pe 21 Iunie 2026, 23:11

Cu petarde dinastea vrea marele manager sa joace în Europa și sa ia campionatul Anul asta se bat la retrogradare Dl Mm nu se pricepe în a aduce jucători o tot bâlbâie slab rău. Craiova anul trecut au adus o echipa unu și unu și el nu e instare sa aducă 2,3 jucători buni de top. Și mai vor champions liga. Amatorism nu mai merge cum mergea odată. Fotbalul nu se face din bucătărie. Toți aduc jucători buni campionatul e în creștere. Ce sa faci cu Toma și ceilalti jucători de duzina Uita-te la Mondial unde vezi jucători ca Toma Vai de noi s-a terminat cu Steaua.

jucătorii s-au mai trezit și ei, nu mulți mai sunt dispuși sa vină

muzzi1
muzzi1  •  22 Iunie 2026, 00:24
Postat de CalinF pe 21 Iunie 2026, 23:11

Cu petarde dinastea vrea marele manager sa joace în Europa și sa ia campionatul Anul asta se bat la retrogradare Dl Mm nu se pricepe în a aduce jucători o tot bâlbâie slab rău. Craiova anul trecut au adus o echipa unu și unu și el nu e instare sa aducă 2,3 jucători buni de top. Și mai vor champions liga. Amatorism nu mai merge cum mergea odată. Fotbalul nu se face din bucătărie. Toți aduc jucători buni campionatul e în creștere. Ce sa faci cu Toma și ceilalti jucători de duzina Uita-te la Mondial unde vezi jucători ca Toma Vai de noi s-a terminat cu Steaua.

nu mai plange Steaua, vezi de fecesebeaua....

CalinF
CalinF  •  21 Iunie 2026, 23:11

Cu petarde dinastea vrea marele manager sa joace în Europa și sa ia campionatul Anul asta se bat la retrogradare Dl Mm nu se pricepe în a aduce jucători o tot bâlbâie slab rău. Craiova anul trecut au adus o echipa unu și unu și el nu e instare sa aducă 2,3 jucători buni de top. Și mai vor champions liga. Amatorism nu mai merge cum mergea odată. Fotbalul nu se face din bucătărie. Toți aduc jucători buni campionatul e în creștere. Ce sa faci cu Toma și ceilalti jucători de duzina Uita-te la Mondial unde vezi jucători ca Toma Vai de noi s-a terminat cu Steaua.

Vezi toate comentariile (4)
Comentează