FOTBAL  »  Superliga  »  FC VASLUI - CURTEA DE ARGEŞ 1-0

Fiara neîmblînzită!

Wesley (dreapta)

Articol de - Publicat luni, 02 noiembrie 2009 00:00

Meciul a fost decis de reuşita lui Akakpo din debut, Lăcătuş reuşind să bifeze a 5-a victorie din tot atîtea meciuri pe banca moldovenilor

Lăcătuş a adus sînge proaspăt la Vaslui. Seria de victorii cu fostul stelist pe bancă a fost afrodisiacul perfect pentru Wesley şi compania ca să înceapă în forţă şi meciul de aseară.

Oamenii lui Ştefan Stoica nici nu apucaseră să se aşeze bine în ghete, că tabela arăta deja 1-0: Akakpo a marcat cu capul din 6 metri, scăpat din marcaj de Abiodun. Se putea face 2-0 peste doar un sfert de oră, cînd Gerlem a trimis cu capul, dar mingea a şters rădăcina barei lui Popa.

Vasluiul a ratat un penalty
În repriza a doua, Vasluiul a avut şansa să închidă meciul, după ce a primit o mînă de ajutor de la "centralul" Georgian Ionescu. Acesta a dictat penalty după ce Burdujan i-a trimis mingea în mînă lui Viera de la o jumătate de metru. Wesley a tras slab şi Popa s-a mai remarcat o dată (62). Finalul a aparţinut în totalitate argeşenilor, însă singura şansă de gol a fost la şutul lui Voiculeţ, care a trimis puţin peste de la 20 de metri (79). 1-0 final şi Lăcătuş începe să viseze cu Vasluiul ceea ce n-a reuşit cu Steaua: să cîştige titlul.

"Importante sînt cele 3 puncte pe care le-am luat, chiar dacă trebuie să recunosc că ne-am cam chinuit în această seară. Sîntem sus în clasament, dar trebuie să rămînem cu picioarele pe pămînt"
MARIUS LĂCĂTUŞ, antrenor FC Vaslui

Răduţ are fractură de pomete
În ultimul minut al primei reprize, Mihai Răduţ a suferit o accidentare foarte dură.  La un duel aerian, el a fost lovit în tîmplă cu capul de Akakpo. Medicul argeşenilor i-a acordat îngrijiri timp de 4-5 minute, iar apoi i-a imobilizat gîtul într-o atelă. Căpitanul oaspeţilor a fost transportat la Spitalul din Vaslui, iar diagnosticul a fost fractură de maxilar. "Centralul" partidei, Georgian Ionescu, a acordat doar fault pentru Curtea de Argeş. (Cristi Lapa)

Ştirile meciului
- Ştefan Stoica a fost eliminat în final pentru proteste la adresa arbitrului şi nu a mers la conferinţa de presă. El a plecat direct la spital, împreună cu Răduţ.
- Antrenorul secund al piteştenilor, Vasile Mănăilă, a declarat despre meci: "Vasluiul a meritat victoria. Cu puţină şansă am fi putut ciuguli un punct aici".

Fosta gimnastă Ana Porgras, triunghi amoros la Survivor? Ce dezvăluiri face câștigătorul: „Mi-a propus un joc”
Stiri extrasport
„Tricolorul” pe care Cornel Dinu îl consideră un intrus la Euro: „Nu știu de ce mizează în continuare pe el”
Nationala
3 lucruri cu care nu s-a putut acomoda camerunezul sosit de 3 ani în România: „Vă spun ce aș schimba”

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda