FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - U CRAIOVA 0-3

Florin şi Mihai Costea au făcut spectacol cu Farul

Florin Costea

Articol de - Publicat luni, 16 martie 2009 00:00

Fraţii Florin şi Mihai Costea au făcut spectacol şi au readus U Craiova  în lupta pentru Cupa UEFA

O primă repriză extrem de captivantă la pe malul mării. Faze pericolase la ambele porţi, încununate însă cu un singur gol. Iar acesta a aparţinut oaspeţilor şi a venit în urma "combinaţiei" fraţilor Costea: Florin a fructificat pasa fratelui său Mihai şi a deschis scorul.  Gazdele, cu firorul retrogradării în suflet, au ripostat prin Gerlem (32, 41) şi Pantelie (44), însă insuficient pentru a readuce egalitatea.

Show în familie

După pauză, Florin Costea a avut şansa lui 2-0 încă din minutul 48, dar lovitura sa de cap a trecut pe lîngă poarta lui Curcă. A venit apoi minutul 70, cînd fratele său, Mihai, s-a răzbunat şi l-a învins pe goalkeeper-ul Farului. Moment din care nu s-a mai pus problema victoriei, mai ales că "Briliantul" Băniei a marcat pentru 3-0 (75).

Oltenii au mai irosit pe final alte mari oportunităţi, însă cele 3 puncte erau de mult în contul lor. UEFA se întrezăreşte iar la orizont pentru trupa lui Napoli, în vreme ce scufundarea "rechinilor" pare că nu mai poate fi salvată decît de o altă disperată, precum Bistriţa sau Iaşi.

6 goluri a marcat Florin Costea în actualul campionat, fiind golgeterul juveţilor

10 meciuri în Liga I are Mihai Costea, care a marcat ieri primul său gol în prima divizie

Au jucat pentru Mititelu
Craiovenii au jucat aseară cu gîndul la patronul clubului, Adrian Mititelu. Acesta a împlinit ieri 41 de ani, motiv pentru care Costea şi compania au promis că vor încerca să-i ofere cadou o victorie la Constanţa. Mititelu a amînat petrecerea după meci, urmînd să le facă cinste alb-albaştrilor în cazul unui rezultat favorabil Ştiinţei.

Cei aproximativ 60 de suporteri olteni prezenţi la meci au afişat un banner împotriva propriei echipe pe care se putea citi: "De 7 etape nu cîştigaţi! În UEFA cum vă calificaţi?". Interesant este faptul că ultima victorie a Universităţii s-a petrecut în urmă cu 5 etape, şi nu în urmă cu 7, în etapa a 14-a, împotriva Gloriei Buzău (2-0).

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Scene ireale la derby-ul Serbiei! Antrenorul lui Partizan a fost rănit de ultrași, după umilința cu Steaua Roșie » A venit la conferință bandajat, a plâns și și-a dat demisia: „Cui m-am vândut eu?!”

Gigi Becali a dezvăluit meciul la care va reveni pe stadion » Câți bani a strâns pe biletele din Europa League până acum

Bănel Nicoliță a dezvăluit ce salariu are în Liga 4 din România. Primă uriașă primită la semnătură