FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - SAMTREDIA 1-5

Articol de , - Publicat miercuri, 22 iunie 2016 19:09

Dinamo n-a avut nicio șansă în primul amical al verii disputat în Slovenia în fața vicecampioanei Georgiei, Samtredia, scor 1-5.

Georgienii au deschis scorul încă din minutul 2 când Giorgi Mchedlishvili a șutat la colțul scurt și Iustin Popescu a scăpat balonul. În minutul 21, Samtredia a majorat diferența prin căpitanul Giorgi Datunaishvili.

Patru minute mai târziu, Olteanu a făcut penalty și Budu Zivzivadze a executat perfect lovitura de pedeapsă. După jumătate de oră scorul era deja 4-0 după ce georgienii au scăpat singuri cu portarul dinamovist.

"Câinii" au marcat golul de onoare prin Vali Lazăr, în minutul 41, când a reluat o minge venită de la Gnohere. Când ceasul arăta o oră de joc trecută, Samtredia a mai trimis mingea o dată în poartă prin Budu Zivzivadze

Evoluția liveTEXT a meciului:

min. 60: GOL SAMTREDIA! Budu Zivzivadze își trece în cont dubla!
min. 46: A început repriza secundă!
Palici a intrat în locul lui Gnohere

PAUZĂ!
min. 43:
Rotariu marchează un gol turcesc din lovitură liberă!
min. 41: GOL DINAMO!
Lazăr marchează după o centrare a lui Olteanu la Gnohere, iar acesta din urmă i-a pasat autorului golului.
min. 31: GOL SAMTREDIA!
Atacantul georgienilor scapă singur cu Iustin Popescu și-l execută!
min. 25: GOL SAMTREDIA!
Olteanu a făcut penalty și Budu Zivzivadze a executat lovitura de pedeapsă.
min. 21: GOL SAMTREDIA!
Georgienii majorează diferența, deși dinamoviștii au avut mai mult posesia balonului. Golul a venit după un corner bătut scurt, căpitanul Giorgi Datunaishvili a trecut de Gnohere și a șutat la colțul scurt al lui Popescu.
min. 2: GOL SAMTREDIA!
Georgienii au deschis scorul încă din startul partidei. Giorgi Mchedlishvili a șutat la colțul scurt și Iustin Popescu a scăpat balonul.

Echipa de start a lui Dinamo: I. Popescu - Hanca, Marc, Nedelcearu, Olteanu - Anton, Dudea - P. Petre, Rotariu, V. Lazăr - Gnohere

Știrea inițială!

Formația alb-roșie va disputa astăzi un meci de verificare, primul al verii. Elevii lui Ioan Andone vor evolua contra georgienilor de la Samtredia, din prima ligă din Georgia. Meciul va începe la ora 19:00 și va fi liveSCORE pe GSP.RO.

Roş-albii mai au două amicale în primul stagiu din Slovenia, cu Osijek (Croaţia), pe 25 iunie, şi cu Željezničar (Slovenia), pe 27 iunie.

Revenirea dinamoviștilor în Capitală este programată pe 28 iunie, la ora 11:45. Al doilea stagiu de pregătire, tot în Slovenia, va avea loc în perioada 1-13 iulie, la Pohorje (Hotel "Atrij").

Lot Dinamo: Laurențiu Brănescu, Iustin Popescu, Vlad Muțiu, Sergiu Hanca, Laurențiu Corbu, Andrei Marc, Ionuț Nedelcearu, Miha Mevlja, Mihai Popescu, Alin Dudea, Vlad Olteanu, Mihai Codreanu, Dorin Rotariu, Patrick Petre, Paul Anton, Ionuț Șerban, Andrei Tîrcoveanu, Antun Palicim Valentin Lazăr, Valentin Costache, Laurențiu Manole, Simone Dobre și Harlem Gnohere

PROGRAMUL celorlalte meciuri din SLOVENIA:

25 iunie, ora 19:00 (ora României): DINAMO – Osijek (Croația)
27 iunie, ora 19:00 (ora României): DINAMO – Zeleznicar (Slovenia)

„Să mă ierte că spun asta!” » Ladislau Boloni, verdict despre prestația lui Ianis Hagi la EURO 2024: „Chiar dacă e băiatul lui Gică...”
Nationala
Olanda schimbă strategia pentru meciul cu România » Decizia luată de Koeman
Nationala

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda