FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - CRAIOVA 0-2

Gaz Metan - Craiova 0-2. VIDEO+FOTO Andrei Ivan, MVP la Mediaș! Cum arată ACUM clasamentul

Gaz Metan - Craiova, LIVE pe GSP.ro // foto: Facebook @ Universitatea Craiova +22   FOTO
Gaz Metan - Craiova, LIVE pe GSP.ro // foto: Facebook @ Universitatea Craiova

Articol de - Publicat vineri, 12 martie 2021 22:00 / Actualizat vineri, 12 martie 2021 22:32

CS Universitatea Craiova s-a impus în deplasarea cu Gaz Metan Mediaș, scor 2-0, și vine la 4 puncte de FCSB și CFR Cluj.

Programul rundei #27 din Liga 1

Grecul Marinos Ouzounidis a obținut prima victorie la diferență mai mare de un gol. Oltenii au tremurat în minutul 2, când Chamed a lovit stâlpul din stânga la porții apărate de Pigliacelli. Prima repriză s-a scurs în liniște, iar deschiderea de scor a venit în minutul 49. Andrei Ivan a profitat de o gafă în lanț în defensiva gazdelor. Romeo, ultima verigă, i-a așezat mingea perfect, la 11 metri de poartă.

„Nouarul” oltenilor a contribuit decisiv și la reușita de 2-0. A pătruns în careu din flancul drept și i-a pasat ideal lui Cicâldău, în minutul 60. Singurul eveniment notabil din finalul partidei a fost eliminarea lui Chamed, pentru o reacție nesportivă.

+18 FOTO

CS Universitatea Craiova ține aproape de FCSB și CFR

CS Universitatea Craiova a obținut a doua victorie consecutivă în Liga 1 și acumulează 53 de puncte. Ocupă poziția a 3-a, la 4 lungimi de rivalele FCSB și CFR Cluj. Cele două au câte un meci mai puțin disputat. Gaz Metan are o serie de 5 înfrângeri consecutive și se înfundă în clasament. Este pe 12, cu 28 de puncte.

Clasament Liga 1:

Gaz Metan - Craiova 0-2

Gaz Metan - Craiova, echipe de start:

Gaz Metan: Pleșca - Butean, Yuri, Larie, Velias - G. Moura, Alceus, R. Romeo - Chamed, M. Mates, Ze Manuel
Rezerve: Buzbuchi, Pambou, F. Santos, Horj, Sg. Ciocan, V. Morar, R. Deaconu, Horșia, Sarr Antrenor: Mihai Teja

CS Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vătăjelu, Papp, M. Constantin, N. Bancu - Ov. Bic, Al. Mateiu, Al. Cicâldău - Cîmpanu, An. Ivan, Șt. Baiaram
Rezerve: I. Popescu, Șt. Vlădoiu, Fedele, V. Constantin, Bărbuț, Cătățână, Camara, Tudorie, I. Mamut
Antrenor: Marinos Ouzounidis

STADION: „Municipal” (Mediaș)
ARBITRU: Lucian Rusandu // A1: Valentin Avram; A2: Ovidiu Artene

Citește mai multe știri din Liga 1:

Claudiu Niculescu, poziție categorică în scandalul „cocaina” de la Dinamo: „Să plătească!”

Dinamo știe pe cine vrea în locul lui Ionel Gane! Un antrenor străin, pe lista „câinilor”

Notele GSP după meciul unei generații: „Ciudat să vedem decarul în bandă, dar Iordănescu a simțit bine!”
Nationala
Gică Hagi, exuberant după calificarea României în optimi la Euro 2024: „Cred că e posibil orice acum”
Nationala

Dan Șucu nu se oprește! Transfer la Rapid direct de la naționala României, în ziua meciului decisiv cu Slovacia

L'Equipe, reacție incredibilă despre România, posibila adversară a Franței la Euro: „Implacabilă, să se neutralizeze reciproc”