FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

Gigi Becali și-a găsit un nou preferat la FCSB: „E fotbalist. Nu are frică de minge”

Gigi Becali
Gigi Becali

Articol de - Publicat vineri, 24 aprilie 2026 22:37 / Actualizat vineri, 24 aprilie 2026 23:03

Gigi Becali, patronul de la FCSB, a intrat în direct imediat după victoria cu Petrolul, scor 3-1, din etapa a șasea din play-out.

A fost primul joc pentru FCSB de la plecarea lui Mirel Rădoi. Campioana din ultimele două sezoane nu a avut emoții cu Petrolul și și-a cimentat locul în fruntea play-out-ului. FCSB și-a asigurat matematic locul la barajul pentru preliminariile Conference League.

După meci, Becali a lăudat mai mulți jucători, însă cel mai mult i-a plăcut prestația lui Joao Paulo la mijlocul terenului. Până acum, acesta a fost folosit fundaș stânga de Rădoi.

Gigi Becali, după FCSB - Petrolul 3-1: „Joao Paulo e fotbalist”

„Mă așteptam să fie atât de ușor. Dacă ești FCSB, așa trebuie să fie. Știu ce s-a întâmplat cu noi anul ăsta. Am jucat prea multe meciuri și echipa a fost obosită. Noi nu am putut să alergăm în sezonul regulat, calitate a fost.

Și încă ceva. Un Dawa care e mai bun. Deși s-a accidentat și spuneau că nu mai poate, e mai bun decât înainte. Popescu e mai bun decât înainte de accidentare.

Cel mai important lucru este mijlocul terenului. Tănase a crescut. Și cel mai și cel mai important, invenția Joao Paulo la mijlocul terenului. Nu e nici Lixandru, care o dă la fundașii centrali.

Are încredere în el, joacă în față, nu îi e frică de minge, nu îi e frică de joc. Asta e părerea mea, asta am descoperit la meciul acesta. Joao Paulo e fotbalist, e mijlocaș central.

Nu era fundaș stânga. Eu i-am spus lui Mirel, și el a recunoscut, dar a zis că a fost situația cu Risto. Pe el l-am văzut în seara asta”, a declarat Becali, la Prima Sport 1

Becali: „George Popescu începe să-și revină”

„Am jucat și fără Bîrligea. Poate doar în al doilea baraj să joace. E posibil să își revină George Popescu, începe să apară jucătorul ăla care era cel mai bun. Începe cât de cât. Încă nu e ăla, dar cât de cât. Mi-a plăcut de el.

O să-i prelungim contractul lui Mihai Popescu. Îi facem propunere de prelungire indiferent dacă prindem Europa. Nu mai spuneți că «indiferent dacă», nu mă mai întrebați asta. Nu îmi ziceți mie. E posibil orice, dar eu nu sunt așa”, a mai declarat Becali.

  • Sursă video: Prima Sport 1

Becali: „Mirel îmi spusese «nașule, ai grijă de Stoian, va fi fotbalist»”

„Eu am luat decizia să intre 3 jucători tineri. Ei pot să aibă idei, dar când le cer eu...De multe ori cer. Să ai tu idei la 3-0? Nu mai ai. La 3-0 am eu idei.

Miculescu alergase mult. Mirel îmi spusese «nașule, ai grijă de Stoian, va fi fotbalist». Îmi zicea din măsurătorile lor, l-au măsurat ei cu aparaturile lor. Mi-a zis că am grijă de el, că va fi fotbalist. Se apropie de un parametru ca al lui Ronaldo. Nu știu eu exact, nu mai țin minte.

Eu i-am zis lui MM după meci că David Popa, Stoian și Toma vor face furori în Europa peste 2-3 ani. Octavian Popescu nu a avut viață sportivă. Viața lui particulară l-a afectat”, a mai declarat Becali.

La mine și dacă e 10-0, nu vreau călcâie. O să le spun lui Olaru și Tănase, mie nu îmi place. Jucăm pentru fotbal, nu pentru public.

- Gigi Becali

Tănase e cel mai bun jucător român. Dar nu vreau să zic mai multe când e Gică la națională, să nu îl supăr. Dar laud un jucător al meu. Se vede clar, omul se distrează pe teren. E fotbalist de mare clasă.

- Gigi Becali, patron FCSB

„Pe Ofri nu l-am băgat ca să am mijlocul terenului. Am băgat 3 copii în față, nu puteam să cedez și mijlocul terenului. Nu puteam să-i scot pe Olaru, Tănase și Joao Paulo.

Mijlocul e cel mai important, ai mijlocul, ai mingea. Eu acolo vreau jucători care pasează repede. Ați văzut că acum joacă Tănase acolo”, a mai declarat Becali.

Gigi Becali: „Noi ne distrăm”

„Nici nu mai contează, noi ne distrăm. Avem 6 meciuri și 5 victorii. Cu echipele astea pe care nu le-am bătut să intrăm în play-off.

O să arătăm din ce în ce mai bine, că acum am găsit formula de joc. Noi nu aveam mijlocași, acum am găsit. Gata, tată, avem mijlocaș de valoare. Când ai mijlocaș de valoare, mingea e la tine”, a mai spus patronul FCSB.

Citește și:
Discursul Simonei Halep nu se putea încheia într-un mod mai emoționant: „Vreau să rămâneți puțin în picioare!”
Tenis
Discursul Simonei Halep nu se putea încheia într-un mod mai emoționant: „Vreau să rămâneți puțin în picioare!”
Tot mai aproape de transfer! Darius Olaru, așteptat la vizita medicală
Superliga
Tot mai aproape de transfer! Darius Olaru, așteptat la vizita medicală
Poftiți în viitor! SUA - Paraguay s-a jucat pe cel mai scump stadion din lume, care ne-a arătat cum va arăta fotbalul de mâine
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Poftiți în viitor! SUA - Paraguay s-a jucat pe cel mai scump stadion din lume, care ne-a arătat cum va arăta fotbalul de mâine
Antrenoare de fitness, fosta ispită de la „Insula Iubirii” va fi noua prezentatoare de la „Observator”
Media
Antrenoare de fitness, fosta ispită de la „Insula Iubirii” va fi noua prezentatoare de la „Observator”
ANUNȚ Modificare importantă la singurul magazin La Cocoș din București
Profit.ro
ANUNȚ Modificare importantă la singurul magazin La Cocoș din București
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Poftiți în viitor! SUA - Paraguay s-a jucat pe cel mai scump stadion din lume, care ne-a arătat cum va arăta fotbalul de mâine

Toți o țin minte cu telefonul în decolteu, iar acum s-a întors după 16 ani! Larissa Riquelme, apariție de nerecunoscut la SUA - Paraguay


Comentarii (5)
sandiego
sandiego  •  25 Aprilie 2026, 13:07

stoian si popa da, dar toma nu va ajunge fotbalist niciodata, doar pt. ca face parte dintre rudele tale, prea putin.

etcetc
etcetc  •  25 Aprilie 2026, 00:13

Taicule ti-ai uitat medicamentatia de bipolar acasa.Data viitoare vii cu opusul la ce ai spus azi si tot asa...

Ninel2
Ninel2  •  24 Aprilie 2026, 23:48

"pe Stoian l-au masurat cu aparaturile si se apropie de un parametru ca al lui Ronaldo", parameturili si supercomputerili il vor face pe Stoian mai bun ca Ronaldo

Vezi toate comentariile (5)
Comentează