FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - FCSB 1-4

Gnohere și Coman, cei mai buni de la Hagi și Dumitrescu până azi » Alte două cifre impresionante ale celor de la FCSB

Articol de - Publicat luni, 27 august 2018 10:22

FCSB a câștigat meciul din etapa a 6-a de pe terenul Viitorului, scor 4-1, și a ajuns la niște cifre de-a dreptul impresionante.

Printre marcatori s-a numărat și Florinel Coman, care, alături de Gnohere, a reușit o performanță ce data de pe vremea lui Gică Hagi și Ilie Dumitrescu.

Mai exact, Coman şi Gnohere au câte 5 goluri! Precedentul sezon când roş-albaştrii au avut doi jucători cu minimum 5 goluri marcate în primele 6 etape a fost 1988/89: Dumitrescu 5 goluri şi Hagi 7.

Alte două performanțe reușite de FCSB în acest sezon

• FCSB, 16 goluri în primele 6 etape, cele mai multe înscrise în acest interval din 2000/01, cu Victor Piţurcă antrenor;
  • 4 victorii consecutive la cel puţin două goluri diferenţă, performanţă realizată ultima dată de bucureşteni în august 2006, cu Dică în teren şi Olăroiu pe bancă.

Luni, 21:00: FC Voluntari - CSU Craiova

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!