FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

Ieri cîntau cu galeria, acum promit să pună lesă ”cîinilor”. Marele regret al lui Bărboianu

2 goluri în 55 de meciuri a reușit Bărboianu pentru
2 goluri în 55 de meciuri a reușit Bărboianu pentru "cîini" în toate competițiile

Articol de - Publicat miercuri, 23 septembrie 2015 00:00

Lazăr și Bărboianu doresc să se răzbune în fața echipei care i-a dat afară.

Dinamo vrea să revină în lupta pentru campionat, începînd cu meciul de luni, de la Chiajna, acolo unde n-a pierdut niciodată în meciurile directe cu Concordia.

Mircea Rednic și ai lui vor da peste mai mulți foști jucători ai roș-albilor, mai vechi sau mai noi, iar doi dintre aceștia au motive serioase de a se răzbuna. Chiar dacă au fost și căpitani ai lui Dinamo, atît Vali Lazăr, cît și Ștefan Bărboianu au plecat pe ușa din dos din Ștefan cel Mare.

Lazăr a ajuns de nici o lună la Chiajna, după ce n-a mai fost dorit de Rednic la echipă. "Nu este un meci special, este unul de campionat, trebuie să muncim să cîștigăm. Eu vreau să joc bine, e normal să-mi doresc să marchez, întrucît vreau să-mi fac treaba pentru clubul care mi-a dat o șansă, Concordia. Nu mai vorbesc despre ceea ce mi s-a întîmplat, mă concentrez pe fotbalul meu de acum. Îi voi spune domnului Țălnar ceea ce știu despre jocul lui Dinamo, dacă va avea nevoie. Îmi doresc ca echipa mea, Chiajna, să învingă, e normal", a comentat Lazăr, care e împrumutat pînă în vară la Concordia, alb-verzii avînd prima opțiune pentru un transfer definitiv.

Regretul lui Bărboianu

În ceea ce-l privește pe Bărboianu, fundașul de 27 de ani încă este în proces cu Ionuț Negoiță, după ce acesta l-a acuzat public că nu și-a apărat corect șansele în meciul cu Steaua, 0-3, din primăvară.

"Din păcate, vedeți că mai există și oameni care cred că se mai pot face prostii în fotbalul nostru. Dar totul se va rezolva în viitorul apropiat. Mie îmi pare rău că m-am despărțit urît de Dinamo", a spus Bărboianu pentru DigiSport, apărătorul fiind în premieră adversar al roș-albilor de la declanșarea scandalului.

3 meciurila rînd fără victorie în campionat a bifat Dinamo: 2-2 la Pandurii, 0-2 cu CFR, 1-1 la Botoșani

2 victoriiale "cîinilor", ambele cu 3-1, și două remize, ambele 0-0, s-au înregistrat la Chiajna între Concordia și Dinamo

6 fotbaliștiai Chiajnei au fost în trecut la Dinamo: Matache, Bărboianu, Lazăr, M. Cristescu, Ad. Cristea și Chiacu. Plus antrenorul, Cornel Țălnar, și președintele Cristian Tănase

10 reușiteîn 72 de partide are Lazăr pentru roș-albi

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Anunță un sponsor nou imediat după FCSB - Petrolul: „Sunt discuții avansate. Vor primi bonus de victorie pentru acest meci!”
Gigi Becali a făcut praf un jucător, apoi s-a răzgândit și a criticat arbitrajul » Ce arată imaginile de la cel mai încins moment al jocului

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”