FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI

VIDEO Igor Armaș, „foarfecă” de generic în play-out-ul din Liga Națiunilor

Igor Armaș a marcat un gol superb, din „foarfecă”, în Kazahstan - Republica Moldova // foto: fmf.md

Articol de - Publicat miercuri, 30 martie 2022 15:12 / Actualizat miercuri, 30 martie 2022 16:28

Igor Armaș (34 de ani) a marcat un gol superb, din „foarfecă”, în Kazahstan - Republica Moldova, scor 0-1, returul play-out-ului pentru menținerea în Liga C din Nations League.

Republica Moldova a pierdut, scor 1-2, prima manșă a play-out-ului cu Kazahstan. La retur, pe sinteticul din Nur-Sultan, moldovenii au reușit să împingă „dubla” la loviturile de departajare.

Daniel Pancu, prezentat de clubul de Liga 1: „Bine ai venit!”
FC Voluntari

Igor Armaș, gol din „foarfecă” în Kazahstan - Republica Moldova

Unicul gol al timpului regulamentar a fost semnat de Igor Armaș, în minutul 13. Căpitanul lui FC Voluntari a reluat din „foarfecă”, cu stângul, de la aproximativ 10 metri. Mingea s-a oprit în plasa laterală a porții.

🇲🇩🔝#Igor #Armaș și #Vadim #Rață au jucat 120 de minute în partida Kazahstan- Moldova 0-1 ( 5-4 după lovituri de departajare) în barajul de menținere a grupei C din UEFA Nations League . 🤩Căpitanul formației noastre a înscris un gol superb, din semi-foarfecă cu piciorul stâng, care a dus meciul în prelungiri și ulterior la penalty-uri de departajare.Deși #Igor a reușit să marcheze și de la punctul cu var, Kazahstan s-a impus la "loteria" loviturilor de la 11 metri, cu scorul de 5-4. 🎥Sursă video: #QazSportTV

Publicată de FC Voluntari pe Marţi, 29 martie 2022

Armaș a punctat pentru Republica Moldova și la loviturile de departajare, dar naționala lui a fost învinsă, 5-4, și a retrogradat în Liga D a Ligi Națiunilor.

Armaș, recompensat cu o zi liberă

Vadim Rață, colegul lui Armaș de la FC Voluntari, a fost la rândul lui integralist în reprezentativa Moldovei. Cei doi au primit o zi liberă în plus de la antrenorul Liviu Ciobotariu, pentru a-și vedea familiile.

Vor reveni în România pentru meciul pe care FC Voluntari îl dispută sâmbătă, de la 17:30, în runda cu numărul 3 a play-off-ului Ligii 1, acasă, cu Farul Constanța.

EXCLUSIV Continuă depunctările în Liga 1! » „Câinii” pot sta liniștiți: cum arată noul clasament la retrogradare

E duelul patronilor, nu al antrenorilor! » Datele care confirmă acuzațiile din spațiul public

„Lampard” Popescu, primul plecat de la FCSB? » Până să vină oferta lui Becali, a bătut deja palma cu alt club din Superligă: „Suntem încântați, e un campion”

L-a disperat pe Hagi: „Ne despărțim, nu se mai poate! La câți bani îi dăm, trebuia să fie star”