FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

Ioan Andone a rămas surprins de ce a văzut la Dinamo: „Mi se pare incredibil”

Ioan Andone, în studio-ul Gazetei Sporturilor
Ioan Andone, în studio-ul Gazetei Sporturilor

Articol de - Publicat miercuri, 12 noiembrie 2025 20:19 / Actualizat miercuri, 12 noiembrie 2025 20:59

Ioan Andone, fostul mare jucător și antrenor de la Dinamo, s-a declarat surprins de rezultatele echipei în acest sezon și l-a lăudat pe Zeljko Kopic, tehnicianul echipei roș-albe.

Andone, campion ca antrenor la Dinamo în sezonul 2003-2004 și câștigător a 3 Cupe cu formația din „Ștefan cel Mare”, consideră că roș-albii au șanse mici la titlu. Cu toate acestea, a lăudat prestațiile „câinilor” și rezultatele din „era Kopic”.

Ioan Andone: „Puteai să-l aduci pe Mourinho și Dinamo nu făcea rezultatele astea”

„E greu pentru Dinamo să viseze la titlu. E incredibil ce rezultate are echipa cu Kopic. Puteai să-l aduci pe Mourinho și nu făcea rezultatele astea. Sunt mulți jucători tineri, români aduși de pe afară.

Lucrurile sunt în regulă. Dacă intră în primele 6, orice se poate întâmpla. Mai ales că CFR scârțăie, e greu să ajungă acolo, FCSB e jos”, a declarat Ioan Andone, la „Fotbal Club”, de la Digi Sport 1.

Bilanțul lui Zeljko Kopic, înainte de împlinirea a 2 ani pe banca lui Dinamo

Zeljko Kopic va împlini doi ani pe banca lui Dinamo pe 1 decembrie. Croatul a salvat echipa bucureșteană de la retrogradare la finalul sezonului 2023-2024, după un baraj câștigat cu Csikszereda.

În stagiunea următoare, 2024-2025, Dinamo s-a calificat în play-off și a încheiat sezonul pe locul 6. În actuala stagiune, „câinii” sunt pe poziția a treia după 16 etape. Dinamo are 30 de puncte, la 5 de liderul Rapid.

Kopic are 84 de meciuri pe banca lui Dinamo, a obținut 33 de victorii, 29 de egaluri și a înregistrat 22 de eșecuri.

Citește și:
Emil Boc îi răspunde tăios lui Mikhail Degtyarev, ministrul Sportului din Rusia, în primul interviu de la izbucnirea scandalului: „Asta îi transmit!”
Gimnastica
Emil Boc îi răspunde tăios lui Mikhail Degtyarev, ministrul Sportului din Rusia, în primul interviu de la izbucnirea scandalului: „Asta îi transmit!”
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
Credea că vine la U Cluj, dar e aproape să fie deturnat de un alt club de play-off: „Vreau să joc”
Superliga
Credea că vine la U Cluj, dar e aproape să fie deturnat de un alt club de play-off: „Vreau să joc”
Încă doi?! FCSB poate pierde o echipă întreagă » Cum arată „11-le” plecaților
Superliga
Încă doi?! FCSB poate pierde o echipă întreagă » Cum arată „11-le” plecaților
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Profit.ro
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (3)
bogat
bogat  •  12 Noiembrie 2025, 23:37
Postat de Brutusaki pe 12 Noiembrie 2025, 21:07

Mi se pare și mie incredibil cânt de des folosesc omenii din fotbal (antrenori mai ales, dar și comentatori, și fotbaliști) expresia "mi se pare incredibil". Ce doamne iartă-ma e așa de incredibil in orice se întâmplă la noi, fie fotbal, fie politica, fie ...orice. Normalitate clar nu e, dar nimic totuși, nimic nu este incredibil, este doar tipic romanesc.

Este incredibil ca un om poate fi profesionist, modest, ca nimeni din conducere nu se considera mai bun decat el in meseria de antrenor, ca se poate sa ai scouting bun la un club romanesc (cred ca Dinamo n-a luat nicio clifa in ultimii 2 ani, a luat poate pe unii scosi din forma cu care a avut rabdare sa isi revina). Normalitatea a devenit miracol pentru ca “normalul” la noi are o doza mare de smecherie si parvenitism.

creeperno534
creeperno534  •  12 Noiembrie 2025, 22:37

Kopic mananca fotbal pe paine

Brutusaki
Brutusaki  •  12 Noiembrie 2025, 21:07

Mi se pare și mie incredibil cânt de des folosesc omenii din fotbal (antrenori mai ales, dar și comentatori, și fotbaliști) expresia "mi se pare incredibil". Ce doamne iartă-ma e așa de incredibil in orice se întâmplă la noi, fie fotbal, fie politica, fie ...orice. Normalitate clar nu e, dar nimic totuși, nimic nu este incredibil, este doar tipic romanesc.

Vezi toate comentariile (3)
Comentează