FOTBAL  »  Superliga  »  UNIREA URZICENI-PANDURII TG. JIU 2-0

Linia a doua

Articol de GSP - Publicat sambata, 14 martie 2009 00:00

Urziceniul a cîştigat pe mîna lui Rusescu şi a lui Varga, intraţi după pauză

0-0 cu FC Braşov, 0-0 la Piteşti. Şi tot 0-0 după 45 de minute contra Pandurilor. Unirea, echipă care în tur a avut o medie de aproape două goluri pe meci, părea să fi uitat definitiv cum arată o poartă adversă perforată.

Dar inspiraţia lui Dan Petrescu a stopat seceta. După pauză, antrenorul ialomiţenilor i-a trimis pe teren pe tinerii Rusescu (20 de ani) şi Dacian Varga (24 de ani), care au răpus trupa lui Cîrţu.

În prima repriză, Mingote făcuse minuni în trei rînduri, la ocaziile lui Apostol (3), Pădureţu (12) şi Dănălache (17). Însă n-a mai putut interveni la raidul lui Rusescu, scăpat singur de la limita ofsaidului la numai un minut după ce intrase pe teren! :O Cu sînge rece, atacantul l-a driblat pe portughez, apoi a evitat alţi cîţiva fundaşi şi a făcut 1-0.

Arlauskis a păstrat avantajul, intervenind excelent la reluarea lui Tremonti, iar Varga a liniştit definitiv meciul în minutul 85. Şi Urziceniul s-a cocoţat iar pe primul loc, măcar pentru o zi.

Ştirile meciului

» Alex Piţurcă
n-a fost ieri nici rezervă, pentru că a suferit o ruptură musculară la ultimul antrenament dinaintea meciului. Atacantul va lipsi o lună!

» "În sfîrşit
, a ieşit soarele şi pe strada mea. Îmi doresc să joc din ce în ce mai bine ca să ajung din nou la echipa naţională", a spus Varga la finalul meciului.

» Vivi Răchită
, antrenorul principal al lotului România B, a fost aseară la meci pentru a-i urmări pe Galamaz, Bălan, Varga (Urziceni) şi Vasilache (Pandurii). Selecţionata secundă joacă pe 1 aprilie un amical cu echipa similară a Portugaliei.

, antrenorul principal al lotului România B, a fost aseară la meci pentru a-i urmări pe Galamaz, Bălan, Varga ( Urziceni) şi Vasilache (Pandurii). Selecţionata secundă joacă pe 1 aprilie un amical cu echipa similară a Portugaliei.

Notele GSP după meciul unei generații: „Ciudat să vedem decarul în bandă, dar Iordănescu a simțit bine!”
Nationala
Gică Hagi, exuberant după calificarea României în optimi la Euro 2024: „Cred că e posibil orice acum”
Nationala

Dan Șucu nu se oprește! Transfer la Rapid direct de la naționala României, în ziua meciului decisiv cu Slovacia

L'Equipe, reacție incredibilă despre România, posibila adversară a Franței la Euro: „Implacabilă, să se neutralizeze reciproc”