FOTBAL  »  Superliga  »  FC BRAŞOV - U CRAIOVA 2-0

Made in China

Articol de - Publicat sambata, 22 august 2009 00:00

Fără Florin Costea, Ştiinţa de ieri a fost o replică de proastă calitate a echipei care în sezonul trecut a ratat de puţin un loc în Europa League

Careul Craiovei a fost singura porţiune din Braşov unde aseară a început să plouă pe la ora 18:00. Torenţial cădeau centrările la poarta lui Lung jr., de ziceai că Viorel Moldovan îşi împărţise lotul în galben-negri şi alb-albaştri, comandîndu-le primilor să exerseze asiduu astfel de procedee.

Şut Sburlea (1), "cap" Nuno Diogo (6), iar apoi din nou Sburlea a reluat spectaculos. Dar gazdele nu au marcat la început de meci. Golul a venit în minutul 30. Dorel Stoica a fost lăsat singur de coechipieri între doi braşoveni, căpitanul oltean a respins doar pînă la Nuno Diogo, care l-a executat pe Lung jr. din 6 metri. Scenariu atît de previzibil, ca-n filmele americane de duzină.

În fotoliul de acasă, lui Florin Costea trebuie să-i fi crescut inima cînd a văzut că în 60 de minute fără el pe teren atacul Craiovei abia închegase o ocazie, Dina (41). Ratările lui Hadnagy au anunţat că se pregătea un nou gol sub Tîmpa. Zaharia a şutat sec din cădere şi a făcut 2-0 (61). Kaput! E groasă, a doua înfrîngere în patru etape pentru Universitatea. Ce zici, Piţi, te bagi?

"A fost un accident, nu-mi fac mari probleme din cauza acestui eşec. Am mare încredere în echipa mea, veţi vedea că vom realiza lucruri frumoase anul ăsta"
ADRIAN MITITELU, patron U Craiova

"Victoriile sînt mereu ale altora, înfrîngerile ale mele. Şefii clubului vor decide soarta mea"
DANIEL MOGOŞANU, antrenor U Craiova

"Piţi a fost dezamăgit"
Victor Piţurcă a urmărit live şi partida de ieri, luînd loc la "oficială" alături de Mititelu. La final, ex-selecţionerul a plecat încruntat, fără să ofere vreo declaraţie. În schimb, finanţatorul juveţilor a spus: "Piţi a fost puţin dezamăgit de jocul nostru. Nu cred că acest rezultat îl va îndepărta de noi. De fapt, un antrenor care vrea performanţă se bagă la greu. O să mai negociem, nu ştiu cînd o să-l anunţ drept noul antrenor". (Andrei Crăiţoiu)

ŞTIRILE MECIULUI
>> Valerică Găman a acuzat o accidentare şi a fost schimbat în minutul 27. Mogoşanu l-a retras pe Stoica în centrul defensivei şi l-a introdus pe mijlocaşul Jackie Nicolae (18 ani).
>> Alexandru Piţurcă nu a fost oprit în lotul de 18 jucători de către Viorel Moldovan. Piţi jr a stat la 10 scaune distanţă de tatăl său, venit la stadion alături de Mititelu.

Fosta gimnastă Ana Porgras, triunghi amoros la Survivor? Ce dezvăluiri face câștigătorul: „Mi-a propus un joc”
Stiri extrasport
„Tricolorul” pe care Cornel Dinu îl consideră un intrus la Euro: „Nu știu de ce mizează în continuare pe el”
Nationala
3 lucruri cu care nu s-a putut acomoda camerunezul sosit de 3 ani în România: „Vă spun ce aș schimba”

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda