FOTBAL  »  Superliga  »  REDNIC ŞI COMPANIA AU PROMOVAT UN NOU STIL

Made in Dinamo

Articol de - Publicat miercuri, 24 septembrie 2008 00:00

“Cîinii” şi-au format un obicei în acest sezon să-şi învingă adversarul în repriza secundă

Dinamo este echipa reprizelor secunde O dovedeşte sta­tis­tica: în 8 runde scurse pînă acum, “cîinii” au înscris 10 din cele 15 goluri în partea a doua a meciu­lui. Mai mult, ultimele trei victorii, cu Poli Iaşi (2-0), Vaslui (2-1) şi U Cra­iova (1-0), s-au conturat în ulti­mele 45 de minute. Mircea Rednic a încercat să explice secretul succe­se­lor după pauză: “Să nu uităm că atunci cînd joacă împotriva noas­tră, adversarii se pun pe trei rînduri ca să ne blocheze! Noi trebuie să spe­culăm orice eroare, chiar dacă sîntem o echipă în plină formare. Cu Iaşiul, recunosc, am intrat mai tare în băieţi la pauză. Nu, nu mă panica­sem, n-aveam de ce, îi ştiu ce pot, dar am simţit că era un moment deli­cat. Nu aveam ocazii cum ne doream şi riscam să nu mai fim la controlul partidei. În plus, dădeam apă la moară clevetitorilor!”.

Ideal: “2-0 În minutul 1”
Jucătorii spun că resimt un trac cau­zat de exigenţa propriilor su­por­teri din tribune. Rednic a co­men­­­tat: “Ne dorim să ajungem să marcăm din prima parte, ca să mai înlăturăm din emoţii. Ştiţi cum e la Dinamo: «Dacă nu e sînge pe ecran, nu e bun filmu’! Sau dacă nu e 2-0 în minutul 1, începe deranjul!». Avem suporteri exigenţi şi chiar dacă sînt rezultate, jocul încă mai trebuie pus la punct. Fanii vor să te vadă mereu învingător, să-ţi dobori din prima adversarul. Bine că reuşim să marcăm în repriza secundă şi adu­cem victorii, ca atunci cînd se trage linie să fim mulţumiţi”.

66,66 la sută
dintre golurile “cîinilor” în acest sezon au fost marcate după pauză

»Ce le-a spus Rednic elevilor săi, la pauza meciului cu Poli Iaşi
» Este şansa reabilitării pentru toţi dintre noi, după ce am făcut la Nij­megen, hai să ne folosim de ea!
» Gata, aţi trecut de acel meci, ăla e istorie, sînteţi jucătorii lui Dinamo, e orgoliul vostru în joc!
» Suporterii aşteaptă să bateţi azi, hai, arătaţi-le de ce sînteţi în stare!
» Cine a bătut Craiova şi Vaslui? Voi! Aţi arătat de atîtea ori că sînteţi buni, puteţi să o faceţi şi în seara asta!
» Ce facem, stăm şi plîngem?! Nu! Ieşim pe teren şi-i batem!

“Teoria «Dinamo, mai bună după pauză!» poate suna a limbaj de lemn, dar este foarte eficientă pentru echipă, aşa că sîntem mulţumiţi”
GABRIEL TAMAŞ, fundaş Dinamo

66,66 la sută dintre golurile “cîinilor” în acest sezon au fost marcate după pauză

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda