FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

„Nu i-a mers bine” » Fostul internațional român consideră că Denis Alibec a greșit când s-a întors la FCSB: „S-a pripit”

Denis Alibec pleacă de la FCSB
Denis Alibec pleacă de la FCSB

Articol de - Publicat vineri, 26 decembrie 2025 19:29 / Actualizat vineri, 26 decembrie 2025 19:47

Fostul internațional român Marius Niculae (44 de ani) este de părere că Denis Alibec (34 de ani) a greșit când a decis să revină la FCSB la începutul acestui sezon. După doar un gol reușit la revenirea sa la campioana en-titre, atacantul este dat ca și plecat de la echipă în această iarnă.

Măcinat de accidentări încă de la începutul stagiunii, Denis Alibec nu a mai bifat nicio apariție în ultimele două luni și deja își caută echipă cu care să semneze din iarnă.

Marius Niculae consideră că Denis Alibec a greșit când a decis să revină la FCSB: „S-a pripit”

Alibec e pe stilul meu, stângaci, masiv, jucător de execuție, ăsta era favoritul meu. Din nefericire s-a pripit când a ales FCSB pentru că a mai fost o dată acolo și nu i-a mers bine.

Din nefericire pentru el, lucrul ăsta s-a întâmplat și în acest sezon. Ar trebui să schimbe puțin, așa.. pentru că el e un tip sufletist, chiar dacă nu pare, îl știu foarte bine.

Este un tip sufletist, pune foarte multe la suflet, ar trebui să se detașeze puțin de lucrurile astea”, a declarat Marius Niculae, potrivit as.ro.

  • Denis Alibec a jucat 13 meciuri în acest sezon pentru FCSB, perioadă în care a marcat un gol și a oferit două pase decisive.

  • E cotat de site-ul de specialitate Transfermarkt la 500.000 de euro.

  • Denis Alibec are în palmares 3 titluri de campion al României, obținute cu 3 cluburi diferite: Astra (2016), CFR Cluj (2022), Farul (2023). Dacă va câștiga titlul cu FCSB în acest sezon, acesta va deveni primul fotbalist din istorie care câștigă 4 campionate cu 4 echipe diferite.

  • Are 45 de meciuri și 6 goluri în tricoul naționalei României, pentru care a debutat în octombrie 2015.

Am avut o discuție, probabil că ne vom despărți în iarnă. Nu știu ce vrea el, știm ce vrem noi. I-am spus care e gândirea noastră, n-a ridicat nicio problemă, a fost super profesionist, chiar dacă într-adevăr a avut o perioadă cu accidentări multe. Nu e nici vina lui, nici vina noastră, așa a fost să fie.

- Mihai Stoica, președintele Consiliului de Administrație de la FCSB, despre Denis Alibec

Clasamentul din Superliga

Citește și:
„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”
Altele
„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Superliga
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Discuție de ultimă oră între Gigi Becali și Florin Tănase: „Contractul e făcut. Mâine dimineață pleacă în cantonament”
Superliga
Discuție de ultimă oră între Gigi Becali și Florin Tănase: „Contractul e făcut. Mâine dimineață pleacă în cantonament”
Dinamo a pierdut amicalul cu Motor Lublin! 3 goluri încasate și o veste bună pentru Nuno Campos
Superliga
Dinamo a pierdut amicalul cu Motor Lublin! 3 goluri încasate și o veste bună pentru Nuno Campos
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Profit.ro
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (4)
GullitMarco
GullitMarco  •  27 Decembrie 2025, 14:31

Birligea in teren si Alibec rezervă? O gluma nereusită.

nicasdfghjklpoiuytre
nicasdfghjklpoiuytre  •  27 Decembrie 2025, 11:49

Se intoarce la Gh. Hagi dar ia un sfert din ce ii platea Becali .

contandino
contandino  •  27 Decembrie 2025, 08:09

stia el unde vine, a mai luat cateva flegme de la oier dar pleaca cu buzunarele pline ca vorba aia tatuajele si parasutele se intretin cu bani multi!

Vezi toate comentariile (4)
Comentează