FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - FC BRAŞOV 1-0

Mihai Costea a primit un cadou imens de la Cristi Nica » Penalty PENAL

Mihai Costea alunecase înainte ca
Felgueiras să ajungă lîngă el. CAPTURĂ DigiSport +5   FOTO
Mihai Costea alunecase înainte ca Felgueiras să ajungă lîngă el. CAPTURĂ DigiSport

Articol de - Publicat duminica, 27 noiembrie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 27 noiembrie 2011 09:37

Steaua a cîştigat dintr-o lovitură de pedeapsă inventată de asistentul care a decis etapa trecută şi meciul Rapid - Gaz Metan. Deşi în primă fază Deaconu lăsase jocul să continue, Nica i-a semnalizat greşit “centralului” că Mihai Costea a fost faultat de portarul Felgueiras

În minutul 42, Rusescu a recuperat o minge în tuşă şi i-a pasat în adîncime lui Mihai Costea. Atacantul a preluat spectaculos cu capul direct spre poartă şi a pătruns vijelios în careu. Portarul Felgueiras a ieşit hotărît să blocheze şi Costea II s-a prăvălit în suprafaţa de pedeapsă, acuzînd că ar fi fost călcat cu crampoanele de braşovean. "Centralul" Alexandru Deaconu a acordat penalty pe semnalizarea tuşierului Cristian Nica, iar Rusescu a înscris.

Reluările fazei dovedesc faptul că asistentul a comis o gafă uriaşă. Între Felgueiras şi Costea jr. nu a existat contact, vîrful stelist simulînd că ar fi încasat o lovitură. Nilă oricum era deja căzut cu cel puţin un metru înainte ca goalkeeper-ul portughez să ajungă lîngă el. Este a doua oară consecutiv cînd asistentul din Ploieşti stîrneşte controverse prin deciziile sale, după ce etapa trecută a validat golul patru rapidist cu Gaz Metan, la o fază neclară.

VEZI MAI JOS O SUCCESIUNI DE CAPTURI VIDEO DE LA FAZA PENALTY-ULUI PRIMIT DE STEAUA!

Bălan s-a rupt în 6 minute
Introdus în minutul 66 pe teren, Tibi Bălan a plecat la cabine după numai 6 minute. Aflat undeva la mijlocul terenului, fostul "student" a simţit dureri la bicepsul femural al piciorului stîng şi s-a prăbuşit pe gazon, cerînd schimbarea. Bălan abia revenise după două etape pe care le-a pierdut tot din cauza problemelor medicale.

Şumudică a vrut să scoată echipa de pe teren!
Scandalul a izbucnit cu zece minute înainte de final, cînd Alexandru Deaconu a decis să-l trimită în tribune pe Marius Şumudică pentru proteste. "Ce-am făcut, spune-mi ce-am făcut?! Nu ies!", s-a apărat antrenorul braşovean. "Centralul" i-a pus în vedere că are trei minute să se conformeze, altfel Braşovul riscă sancţiuni. Şumi s-a enervat şi mai rău şi le-a făcut semne jucătorilor lui să iasă de pe teren. Nu s-a întîmplat asta pînă la urmă, pentru că jucătorii de sub Tîmpa şi-au convins antrenorul să se supună eliminării.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”
Gheorghe Hagi a vândut iar! „Regele Exporturilor” este noul investitor de la Farul și oferă o sumă importantă: „Nu-mi place fotbalul, dar cred în Hagi!” + Cum arată acum acționariatul
Becali, nevoit să plătească o sumă uriașă: „Trebuie să scot banii ăștia”
Europa League

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”