FOTBAL  »  Superliga  »  ALBA IULIA - CEAHLĂUL 3-2

Nemanja Jovanovici menţine speranţa salvării la Alba Iulia!

Nemanja Jovanovici, Jovanovici, Alba Iulia

Articol de GSP - Publicat sambata, 17 aprilie 2010 00:00

Jovanovici a punctat în prelungirile unui meci nebun, scufundînd Ceahlăul, iar Alba speră că un miracol o va păstra în Liga I
Vezi rezumatul meciului Alba Iulia - Ceahlăul 3-2! (video)

Meciul disperării a început ca unul al plictiselii şi s-a încins abia după aproape o jumătate de oră. Bucurică a centrat, iar N. Jovanovici, cu capul din 7 metri, l-a bătut pe Villadsen, pentru 1-0 (27)! A fost doar începutul. Sîrbul putea face 2-0, dar n-a putut să ajungă la centrarea lui Cristea (34). Moldovenii au replicat, ca arşi. Din 10 metri, Bădescu l-a lobat superb pe Cernea, punînd iar egal pe tabelă, 1-1 (35)! Alba s-a aruncat în atac. Acelaşi Bucurică a centrat, iar Fl. Dan a şutat din 5 metri, mingea l-a lovit pe Viladsen şi s-a dus în aţe, pentru 2-1 (45)!

Filipovici a dat ordin: înainte! Şi, iute, a venit golul. Vasilache a trimis pe 3 metri, de unde Cebotaru l-a executat pe Cernea, 2-2 (53)! Se juca furibund, cu garda jos: ghiulea Fl. Dan, alături (58), trasor Vasilache, scoate Cernea de sub bară (59)! După care, incendiul s-a stins. O scînteie a rămas şi pentru final. Cernea l-a blocat pe Bădescu, iar la ultima fază, Jovanovici preia o pasă de 40 de metri, trimisă de Bucurică, şi marchează pe sub Villadsen, 3-2 (90+1)!

- Ibrahim s-a luat la harţă cu copiii de mingi şi cu fotografii şi s-a lovit într-un panou publicitar. La pauză a fost dus la spital, plin de sînge!
- Jucătorii neconvocaţi ai Ceahlăului au spart un geam la stadion. Bărcăuan şi Viţelaru s-au certat după meci, primul reproşîndu-i căpitanului golul trei.
- Arbitrul Drăgănescu a lăsat jocul să continue la două faze de penalty. Vujadinovici l-a tăvălit pe Cebotaru (25), dar Drăgănescu a dat aut de poartă. N-a fluierat nimic nici după ce Viţelaru l-a tras de tricou pe Jovanovici (37).
- Poverlovici şi Edson s-au ciocnit violent cap în cap (24), meciul a fost întrerupt, dar cei doi şi-au revenit şi au putut să continue jocul.
- Bucurică: "Am dat trei pase de gol, dar am şi greşit la prima lor reuşită. Bine că am cîştigat, ne batem pînă la capăt"
- Unirea nu a avut galerie la meciul de ieri, în schimb, Ceahlăul a venit cu 200 de fani, care au dominat fondul sonor pe "Cetate"

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Anunță un sponsor nou imediat după FCSB - Petrolul: „Sunt discuții avansate. Vor primi bonus de victorie pentru acest meci!”
Gigi Becali a făcut praf un jucător, apoi s-a răzgândit și a criticat arbitrajul » Ce arată imaginile de la cel mai încins moment al jocului

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”