FOTBAL  »  Superliga  »  GSP LIVE

VIDEO Ioanițoaia la zi » Directorul GSP, verdict dur după FCSB - Craiova: „Nota 4!”

Ovidiu Ioanițoaia, directorul Gazetei Sporturilor
Ovidiu Ioanițoaia, directorul Gazetei Sporturilor

Articol de - Publicat luni, 06 octombrie 2025 14:03 / Actualizat luni, 06 octombrie 2025 14:50

În cadrul rubricii „Ioanițoaia la zi” din emisiunea GSP Live, directorul Gazetei Sporturilor a analizat cel mai important meci al etapei #12 din Superliga, FCSB - Universitatea Craiova 1-0.

Evident, Ioanițoaia a abordat și fazele controversate de arbitraj, din cauza cărora îi acordă nota 4 „centralului” Istvan Kovacs.

Ioanițoaia la zi | „Victoria FCSB strânge clasamentul și oprește ascensiunea Craiovei”

Mai degrabă importantă decât meritată victoria FCSB. E greu să pui în balanță. Craiova a jucat mai bine în prima repriză, paradoxal, tocmai în perioada în care FCSB a marcat. Înainte, Craiova a avut două ocazii imense, prin Teles și Cicâldău.

E o victorie care oprește ascensiunea Craiovei și strânge puțin clasamentul, pentru că dacă Universitatea Craiova câștiga meciul, făcea 27 de puncte, FCSB rămânea cu 10, iar diferența dintre ele era de 17 puncte, greu de recuperat. Acum sunt 11.

Craiova e în pierdere de viteză. Au fost niște lucruri aseară pe care eu nu le-am înțeles. Desigur, Rădoi știe mai bine, dar m-a mirat că a început meciul fără Al Hamlawi și fără Baiaram. Când l-a introdus însă pe Baiaram, revelația numărul 1 a acestui început de sezon la Craiova, n-a făcut mai nimic”, a precizat Ioanițoaia.

„Kovacs a avut un meci de nota 4”

După două faze de penalty judecate eronat în prima repriză, Kovacs a comis-o și în actul secund, când nu a văzut o altă lovitură de la 11 metri, fiind, din nou, corectat de VAR.

„Un meci marcat de ezitările lui Kovacs. Cel mai bun arbitru al nostru a prins o zi proastă, slabă - să nu ne ferim de cuvinte. E un moment trist, dacă nu chiar comic, să vezi că Sorin Costreie din VAR îl corectează pe Istvan Kovacs și îi dă peste degete de 3 ori.

Kovacs a avut un meci de nota 4. Nu pot să-i dau mai mult. Corectă eliminarea lui Cicâldău, dar e prea mult să greșești de 3 ori la penalty-uri”, consideră directorul Gazetei.

VIDEO » Faza care a decis meciul FCSB - Universitatea Craiova 1-0: „Eu am o altă opinie”

  • Sursă video: Prima Sport 1

În ceea ce privește penalty-ul care a adus victoria FCSB, eu am o altă opinie. Eu zic că există un contact între Screciu și Stoian în interiorul careului care nu se sancționează: mai degrabă un umăr la umăr, o împingere nesancționabilă. Apoi Screciu îl lovește pe Stoian peste piciorul stâng, dar Stoian ieșise atunci din careu.

E un punct de vedere, alții au altul. Craiova a mai reclamat și un fault înainte de acea fază, la duelul dintre Pantea și David Matei - eu cred că acolo nu a fost fault”, a adăugat Ovidiu Ioanițoaia.

Gâlcă a adus echilibru la Rapid, așa cum Leo Grozavu aduce o implicare extraordinară la Botoșani. Acum Rapid a ajuns la un echilibru: are tot ce-i trebuie - antrenor, un public cam năbădăios uneori, care creează și probleme, și o conducere echilibrată, cu mai mulți bani decât alte echipe.

Rapid e una dintre surprizele plăcute, la fel și Dinamo. Nu mai vorbesc de Botoșani - cine se aștepta ca Botoșani să candideze la fotoliul de lider?!

- Ovidiu Ioanițoaia, directorul Gazetei Sporturilor

Citește și:
Dennis Politic este istorie la FCSB! Cedat la reduceri + Care este situația cu Dinamo
Superliga
Dennis Politic este istorie la FCSB! Cedat la reduceri + Care este situația cu Dinamo
La 1:30 noaptea în Melbourne, eternul Novak Djokovic revine în finala Australian Open! Duel fenomenal de 4 ore cu Jannik Sinner
Tenis
La 1:30 noaptea în Melbourne, eternul Novak Djokovic revine în finala Australian Open! Duel fenomenal de 4 ore cu Jannik Sinner
Șoc în fotbalul românesc! Impresarul Cătălin Sărmășan, suspendat un an pentru pariuri » Amendă uriașă primită de omul care îi reprezintă pe Cîrjan, Politic, Miculescu
Superliga
Șoc în fotbalul românesc! Impresarul Cătălin Sărmășan, suspendat un an pentru pariuri » Amendă uriașă primită de omul care îi reprezintă pe Cîrjan, Politic, Miculescu
Alexander Zverev, explozie de furie în semifinala cu Carlos Alcaraz: „Mereu îi protejați pe ăștia doi!”
Tenis
Alexander Zverev, explozie de furie în semifinala cu Carlos Alcaraz: „Mereu îi protejați pe ăștia doi!”
ULTIMA ORĂ Uzina Dacia din Maroc a depășit în premieră fabrica din România
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Uzina Dacia din Maroc a depășit în premieră fabrica din România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Decizie ȘOC: Ana Maria Bărbosu a rămas fără medalia olimpică de la Paris! Informația care ZGUDUIE sportul românesc

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (8)
oase92
oase92  •  06 Octombrie 2025, 18:36

Dl. Ioanițoaia, suporter al Craiovei are mici probleme cu vederea când analizează anumite faze și judecă cu inima, nu cu obiectivitate. Nimeni nu e perfect.

stefanf78
stefanf78  •  06 Octombrie 2025, 17:32

Se uită toți experții la aceeași fază cu lupa, ore’n șir și apoi dau vina pe arbitrii (din teren sau cabina VAR). Alți experți le dau dreptate arbitrilor. Ăsta e fotbalul românesc… Nimeni nu suflă o vorbă că avem jucători de fotbal plătiți cu mii de € lunar ca să joace țurca. Nea Ovi, când v’a zis neamțul ce v’a zis de împachetat pește, v’ați ofuscat.

luciann
luciann  •  06 Octombrie 2025, 15:14

Invata de la JJ:"Extraordinar arbitrajul, ei au spus că nu se așteptau, Kovacs a dat 11 metri și a revenit, celelalte le-a dat din VAR, cum să fie Kovacs împotriva lor, el nu a greșit deloc, nimic, știi de ce nu a greșit? Pentru că și VAR și fluierul fac parte din arbitraj, unde a greșit?'! Corecta ultima parte...VAR-ul si fluierul trebuiesc analizate impreuna!

Vezi toate comentariile (8)
Comentează