FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA / REVENIRE

Pleşan: "Gata de Ligă!"

Articol de - Publicat marti, 07 octombrie 2008 00:00

Mihăiţă Pleşan a revenit pe gazon după o pauză de peste două luni în care a fost accidentat şi urmează să debuteze în Liga Campionilor contra lui Lyon

Coşmarul a luat sfîrşit pentru Mihăiţă Pleşan. Jucătorul în vîrstă de 25 de ani a reintrat într-o partidă oficială pentru Steaua după o pauză de peste cinci luni. Mijlocaşul Stelei este apt sută la sută şi va reintra treptat în primul "11" al formaţiei antrenate de Marius Lăcătuş.

"Nu mai am nici o problemă medicală şi sînt foarte bine din punct de vedere fizic. Nu am simţit nici o durere în meciul cu Otopeniul şi îmi doresc să debutez în grupele Ligii Campionilor şi să jucăm în primăvara europeană, pentru că avem şanse foarte mari", le-a spus Pleşan apropiaţilor. Chiar dacă este de 14 luni în Ghencea, "Diego" nu a reuşit să joace nici un minut în grupele Ligii Campionilor, deşi roş-albaştrii au disputat opt meciuri pînă acum în ultimele două ediţii.

În urmă cu un an, fotbalistul Stelei a suferit o operaţie de peroneu după un fault dur al lui Semedo, în partida cu CFR Cluj. Deşi în primăvară a evoluat în aproape toate partidele, pentru Pleşan calvarul a început în vara acestui an, după ce a suferit o nouă intervenţie chirurgicală pentru a i se îndepărta tija metalică de la piciorul stîng. La scurt timp a intrat titular în partida amicală cu AS Roma, din startul acestui sezon, iar lovitura primită de la Cicinho, la piciorul operat, l-a determinat pe Pleşan să facă din nou o pauză forţată.

72% este procentajul meciurilor ratate de Pleşan la Steaua. El a prins doar 16 partide din cele 57 jucate de roş-albaştri din septembrie 2007 pînă în prezent

2 goluri a marcat Pleşan pentru Steaua, unul cu U Cluj (4-0) şi unul cu Oţelul (1-0)

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda